Animációk
Egy prezentáció elkészítésekor a mondandónkat könnyen hangsúlyozhatjuk, tagolhatjuk úgynevezett animációk segítségével. Ez a fogalom magában foglalja az egyes elemek vetítés közben történő mozgatását, megjelenését, eltűnését és mindenféle egyéb figyelemfelkeltő hatást.
A PowerPoint az animációk igen széles választékát kínálja, és azok személyre szabására is lehetőséget ad.
FontosSokan esnek abba a hibába, hogy az előadásuk közben a tartalom mellett az animáció-készítési ismereteiket is prezentálni szeretnék, s gyakran túlzóan sok illetve felesleges animációkat helyeznek el a bemutatóban. Ez nagyon zavaró lehet, hiszen a sok "izgő-mozgó" elem elterelheti a figyelmet a mondandónkról, és ezzel éppen az animáció által hivatott hatás ellenkezőjét érhetjük el.
A bemutatókészítéssel kapcsolatos versenyfeladatok kihagyhatatlan eleme az animáció szerkesztésének számonkérése, nézzünk is most erre néhány példát!
Animációk készítése
FeladatNemes 2007-2008 3. forduló, 7. feladat (folytatás a Jelkép_6.pptx állomástól)
A 2. diakockán animálnunk kell az általunk elkészített japán zászló egyes feliratait. A feladat azt kéri, hogy kezdetben csak a szöveg és a zászló látszódjék, és utána gombnyomásra, illetve adott idő elteltével jelenjenek meg az egyes feliratok.
Nézzük a megoldást lépésenként:
1. A"10" felirat animálása
- Jelöljük ki az adott szövegdobozt, majd az Animáció fülön az Animáció hozzáadása menüpontban válasszuk a három fő animációs kategória (Megjelenés, Kiemelés, Eltűnés) közül a Megjelenés egyik effektusát, hiszen most a felirat felbukkanását kell animálnunk. Ha az ikonokkal jelzett hatások között nincs számunkra szimpatikus, akkor nézzük meg a További megjelenési effektusok menüpontban kínált választékot is!
- Az effektus megadása után be kell állítanunk, hogy az animáció kattintásra induljon el. Ezt az Animáció / Időzítés / Indítás menüben választhatjuk ki, bár hozzáteszem, automatikusan mindig ez van beállítva egy új animáció megadásakor.
5. ábra Animáció kattintásra történő indítása MegjegyzésEgy animáció alkalmazása után az adott objektum mellett megjelenik egy sorszám, a jobb oldalon pedig az animációs munkaablak, amely lehetőséget ad az effektusok lejátszására, átrendezésére illetve tovább szerkesztésére. Utóbbihoz kattintsunk az adott sorszámú animációra, majd a megjelenő kis nyílra!
6. ábra: Az animáció sorszámának megjelenése az objektum mellett és a munkaablakban 2. A "7" felirat animálása
- Erre a szövegdobozra is egy megjelenési effektust kell állítanunk, most azonban nem egérkattintásra kell elindulnia, hanem az előző animációt 1 másodperccel követve. Ehhez állítsuk be az Animáció / Időzítés / Indítás menüben az Együtt az előzővel opciót, majd adjunk meg 1 másodperces késleltetést!
7. ábra: Animáció késleltetett indítása 3. Átmérő és "7*3/5" felirat animálása
- A két objektumnak egyszerre, az előző animációt 1 másodperccel követve kell megjelennie. Ezt a hatást úgy tudjuk elérni, hogy az egyik elemre, például az átmérőre állítunk a fentiekhez hasonló animációt (Indítás: Az előző után, Késleltetés: 01,00) majd a felirat szövegdobozának animációját együtt indítjuk az előző, átmérőre beállított animációval. (Indítás: Együtt az előzővel). Észrevehetjük, hogy erre az animációra is automatikusan be lesz állítva az 1 másodperces késleltetés. Persze, hiszen az előző animációnk is késleltetve volt, a mostani pedig azzal egyszerre kell, hogy induljon.
8. ábra: 2. dia elemeinek animációi Elkészültünk a 2. diakocka elemeinek animálásával, így áttérhetünk a feladatban kitűzött többi animációra, azaz az 5. dián lévőkre. Nézzük a megoldás lépéseit!
1. Képdarabok animálása
- Az összes képdarabot hasonló effektussal, egyszerre kell animálnunk egérkattintás hatására. Ekkor megtehetnénk, hogy az egyikre beállítjuk a kattintásra induló animációt, majd a többihez egyesével hozzáadunk az előzővel együtt induló kiemelési effektust. Ennél azonban jóval gyorsabb módszer, ha az összes hasonlóan animálni kívánt objektumot kijelöljük, és így állítjuk be az animációt. Ekkor a program éppen azokat a beállításokat teszi meg, amiket mi tettünk volna egyesével, tehát az első képre be lesz állítva a kattintásra való indítás, a többire pedig az előzővel való együttindulás.
MegjegyzésMost nem megjelenési, hanem kiemelési effektust kell megadnunk. Ezt a hatást akkor érdemes választani, amikor az adott objektumot a dia vetítésekor rögtön láttatni szeretnénk, de az előadás közben a hatás fokozása érdekében még jobban ki akarjuk emelni az adott tartalmat.
2. "Vége" felirat animálása
- Jelöljük ki a szöveget, majd állítsunk rá kattintásra induló megjelenési effektust! A hatást diavetítéssel ellenőrizzük! Észrevehetjük, hogy a szövegdoboz ekkor nem vesz részt az animációban!
- Próbáljuk most ki azt, hogy a szövegdobozra állítjuk az animációt! Ekkor a benne lévő szövegre is külön, ugyanaz az effektus állítódik. Tehát kattintásra először csak a szövegdoboz, majd újabb kattintásra a tartalma is megjelenik.
- Hogy érhetjük el, hogy a megformázott szövegdoboz és a tartalma is egyszerre animálódjon?
- Vagy úgy, hogy a szövegdobozra beállítjuk az animációs tulajdonságokat, majd az így automatikusan létrejövő, szövegre vonatkozó animációban a kattintásra való indítást átállítjuk Együtt az előzővel típusúra.
- Vagy miután beállítottuk a szövegdoboz megjelenési effektusát, az Animáció / Animációk / Effektus beállításai menüben az Egy objektumként típust választjuk.
MegjegyzésEbben a menüpontban lehet megadni egy több bekezdést tartalmazó szövegdoboz esetén, hogy a bekezdéseket külön-külön, egyszerre, vagy a szövegdobozzal egy komplex objektumként kezelve szeretnénk animálni.
9. ábra: Szövegdoboz és tartalmának megjelenési módjai Az 5. diakocka animációit beállítottuk, ezek munkaablakát az alábbi képen láthatjuk!
10. ábra: Az 5. dia elemeinek animációi Most, hogy elkészültünk az összes animációs beállítással, kész is van a teljes feladat! (Jelkép_Kész.pptx)
Vissza a tartalomjegyzékhez