Úgy gondoltam, ez a téma is megér egy fejezetet, még ha nem is egy újabb forrástípust mutat be. Már az eddigi példákban is láthattuk, hogy az adatokat milyen sokféleképpen elő lehet készíteni, és hogy olykor többre megyünk Excel-függvények használatával, mint például a Word keresés és csere funkciójával. A következő példában egy olyan esetet mutatok be, amikor más eszközzel talán neki se lehet fogni a feladatnak, mint függvények használatával.
5. példa: OKTV 2009-2010 1. forduló, 5/H (Karácsonyi síverseny)
A forrásban sorfolytonosan vannak az adatok, melyeket Pascal-háromszögszerűen kell elhelyezni:
Az importálást érdemes egy külön munkalapon elvégezni, hogy a kapott eredményt értékmásolással tudjuk majd a megfelelő helyen elhelyezni.
A háromszöget majd A1-től készítjük, aminek - mivel 13 soros - a 15. sorba helyezett adatok nem lesznek útban.
Először azt kell elérnünk, hogy a megfelelő helyek üresek legyenek. A módszer a következő: minden nem üresnek szánt cellát feltöltünk egy tetszőleges karakterrel, például "1"-gyel. Természetesen ezeknek a helyére kerülnek majd később az importált adatok, de ez még ráér.
Az Excel 2013-as verziójától MARADÉK() függvény helyett PÁROSE() vagy PÁRATLANE() függvényeket is használhatunk.
Az első feltétel azt biztosítja, hogy a bal oldali felső háromszög üres maradjon, a második ugyanazt teszi a jobb oldalon, míg a harmadik feltétel a háromszög sakktáblaszerű kitöltését oldja meg.
A következő feladat, hogy az 1-esek helyére a kívánt értékek kerüljenek. Ehhez előbb arra lesz szükség, hogy a sorfolytonos adatsorozat hányadik helyén található az egyes sorok első adata.
A feladat lényegi részével készen vagyunk, már csak másolnunk kell a kapott értékeket az sms munkalapra.
A bemutatott példák segítségével látható, hogy az adatok importálása leginkább nem a technikai tudást és a kevésbé ismert funkciók használatát igényli, sokkal inkább a kreativitás és az előre tervezés készsége a fontos. Sok múlik azon, hogy mekkora jártasságot szereztünk az adatok importálásában, mennyire van gyakorlatunk a feladatok lépésekre bontásában, a típushibák kiküszöbölésében, és a leggyorsabb megoldás megtalálásában, hiszen minden további táblázatkezelés feladat erre épül.
Készült az "Országos koordinációval a pedagógusképzés megújításáért” című TÁMOP-4.1.2.B.2-13/1-2013-0007 pályázat keretében. |
A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült