Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

Tehetséggondozás az informatikában - Táblázatkezelés / Az adatok importálása és előkészítése /3. Importálás pdf-állományból

Az adatok importálása és előkészítése

3. Importálás pdf-állományból

Ritkán, de előfordul az is, hogy a forrást pdf formátumban adják meg.

Példa

4. példa: Nemes 2009-2010 3. forduló, 4/C (Holdak)

Ez a feladat jórészt csak az importálásról, a táblázat elkészítéséről szól, mindenféle számolás nélkül. A feladat nem egyszerű, sok tervezést és munkát igényel.

A pdf már maga tartalmazza a holdakat jellemző adatok kívánt elrendezését, de ezt egyrészt nem egyszerű átvinni táblázatkezelőbe, másrészt a pdf is rengeteg hibát tartalmaz, melyre a feladat szövege külön fel is hívja a figyelmet:

Nézzünk egy lehetséges megoldást!

Észrevehető, hogy az oszlophatárolók akár a szóközök is lehetnek, kivéve pár adatot a holdak vagy a felfedezők nevét tartalmazó oszlopokból. A terv az, hogy előbb lecserélünk minden szóközt tabulátorjelre mint oszlophatárolóra, majd amelyiket kell, visszacseréljük szóközre.

A normálalakban feltűntetett adatok most ilyen formában vannak: "7,35¬→1025", vagyis a ""-ből feltételes elválasztójel lett a beillesztés során.

Megjegyzés

Nem kizárt, hogy itt is függ a használt szoftverektől, mi kerül a vágólapra. A továbbiakban ügyelj erre, és ha szükséges, bíráld felül a leírtakat!

Tudjuk, hogy a normálalak csak egy cellaformázási beállítás lesz, tehát az lesz a helyes eljárás, ha kiszámoljuk a megfelelő értékét, és ezt tároljuk el, majd később a kívánt alakúra formázzuk. Az értékét képlettel fogjuk kiszámolni, valahogy így: 7,35·1025.

Az adatok importálása, előkészítése itt véget ér, persze a feladat további részét képezi a megfelelő formázások beállítása. Erre a Cellaformázás fejezet Formátumkódok című alfejezetében térek ki.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.
Készült az "Országos koordinációval a pedagógusképzés megújításáért” című TÁMOP-4.1.2.B.2-13/1-2013-0007 pályázat keretében.

A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült