Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

Tehetséggondozás az informatikában – Szövegszerkesztés / Szövegdobozok /Szövegdobozok keretezése

Szövegdobozok

Szövegdobozok keretezése

Mint már említettem a szövegdobozt nem csak ábrák feliratozásához, hanem a szöveg tagolásához, egységbe foglalásához is használjuk. S a tagoltságot sokszor nem csak az elhelyezéssel, hanem valamilyen feltűnő kerettel is hangsúlyozzuk. Nézzünk erre is példát!

Feladat

OKTV 2011-2012 1. forduló, 3. feladat

  • Fájl letöltése: OKTV_1112_1_3 című háttéranyag letöltése
  • Információ az állományról:Az OKTV 2011-2012 1. forduló 3. feladatának szövegét, szükséges forrását, pontozási útmutatóját és a megoldási állomásokat tartalmazó tömörített fájl.
  • Fájlméret: 1.48 MB

A mintán láthatjuk, hogy most a feladatunk József Attila A Dunánál című versének megformázása, és az eredeti kéziratot ábrázoló kép beszúrása.

A vers címének konkrét betűtípusát nem köti ki a feladat, annyit azonban leszögez, hogy a mintának megfelelő jelleggel rendelkezzen. Így hát mindenképpen valami díszes stílusút kell választanunk (a mintában Old English Text MT betűtípus szerepel).

Maga a vers három nagyobb egységre van tagolva. Mindhárom egy-egy különálló keretben helyezkedik el, s az egyik takarja a másik kettőt. Ezt a látványt szövegdobozok segítségével elérhetjük, hiszen az effajta objektumok éppen azt a célt szolgálják, hogy a bennük lévő szöveget szabadon "vonszoljuk" és elkülönítsük a többi szövegrésztől.

Láthatjuk, hogy a szövegrészletek körül két színű keret van (narancssárga, barna). A szövegdoboznak azonban csak egyszínű keretet lehet beállítani, így a kívánt hatás elérése érdekében kicsit trükköznünk kell: nem csupán a szövegdobozt kell szegélyezni, hanem a benne lévő szöveget is. Vegyük hát sorba a szerkesztési lépéseket:

A kép azt a munkaablakot mutatja, amelyben a bekezdésszegély paramétereit beállíthatjuk19. ábra: Bekezdés körüli szegély beállítása
A képen a dupla szegély szerkesztésének lépései láthatóak20. ábra: Dupla szegély szerkesztésének lépései

Most már elkészült a kívánt keretezés. Másoljuk hát le a megformázott szövegdobozt két példányba, cseréljük azok tartalmát a megfelelő versrészletekre, majd formázzuk a szövegeket az elkészített stílusokkal! Ezek után helyezzük el a szövegdobozokat a mintának megfelelően! (A Dunánál_1.docx)

Ezt követően szúrjuk be a kéziratot ábrázoló képet, és tegyük annak hátterét átlátszóvá! (A probléma megoldásának részletezését lásd a Képek lecke Átlátszó képek című fejezetében!) (A Dunánál_Kész.docx)

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.
Készült az "Országos koordinációval a pedagógusképzés megújításáért” című TÁMOP-4.1.2.B.2-13/1-2013-0007 pályázat keretében.

A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült