Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

Tehetséggondozás az informatikában - Webszerkesztés / Webszerkesztési feladatok megoldása az OKTV és OKATV–ből /Bevezető oldal (index.html) elkészítése

Webszerkesztési feladatok megoldása az OKTV és OKATV–ből

Egy összetettebb feladat

OKTV 2008 – Harmadik forduló, 8. feladat

Bevezető oldal (index.html) elkészítése

Példa
  • Folytassuk a munkát a korábban elmentett, index.html oldalon! Az oldal váza már kész van, csak fel kell tölteni a csak erre az oldalra vonatkozó, tartalmi beállításokkal.
  • Címnek írjuk be a „Bevezető” szöveget, majd a cím alá, az egycellás táblázat alá másoljuk be az ide tartozó, forrásfájlban található szöveget!
  • Álljunk a kurzorral az előbb beszúrt bekezdés első betűje elé, majd szúrjuk be a kért képet, úgy, hogy a beszúrásnál a Kép tulajdonságai ablaknál, a Méretek fülön Egyéni méretet választva (megtartva a méretarányt) 200 képpont széles méretet állítunk be! A szöveg körbefuttatást Bal oldalra tördelve tulajdonságúra állítjuk, végül alakítsuk ki a kért linket, mely a kép eredetijére mutat!
  • Ezzel elkészült a Bevezető oldal (azaz az index.html)! Ügyeljünk rá, hogy a baloldali navigációs sávban a „Bevezető” szöveg nem hivatkozás!
A főoldal szerkesztőnézetben49. ábra: Az elkészült index.html honlap tartalmi része szerkesztő nézetben. A piros keretek jelzik az egyes táblázatok szegélyeinek határait.

Animáció oldal (animacio.html) elkészítése

Itt nem sok dolgunk van, de annál „érdekesebben” tudjuk a kért tartalmat a weboldalra varázsolni.

Példa
  • A már korábban elmentett animacio.html oldal vázát töltjük fel! Ne felejtsük el megadni a megfelelő oldalcímet a Formátum → Oldal címe és tulajdonságai menüben!
  • A címnek fenntartott helyen, az egycellás táblázatba írjuk bele a „Animáció” szöveget, majd a cím alá másoljuk be a forrás fájlban található szöveget, és alakítsuk ki a kért linket (a mintáról leolvasható)!
  • Most következik az animáció. Sajnos animáció beszúrására közvetlenül nincs lehetőség a KompoZerben (ahogy ezt korábban is írtuk), ezért kicsit kódolni kell.
    Álljunk a kurzorral a magyarázó bekezdés, és a forrást feltüntető bekezdések közé. Válasszuk a Beszúrás → HTML opciót, a megjelenő ablakba pedig írjuk be az alábbi kis kódot!
Forráskód<object> <embed src="patkany.swf" width="550" height="412"> </embed> </object>
  • Az src jelentése source, azaz forrás: ide írjuk be a fájl elérési útját, fájlnévvel együtt! A width és height jelentése szélesség és magasság: ezeket állítsuk a kért értékűre!
    Az object az objektumot jelent, míg az embed az beágyazást. Így végülis ezt jelenti a fenti kód: objektumot ágyazunk be, ilyen tartalommal, és ilyen méretekkel.
  • Állítsuk át a navigációs menüt: tüntessük el a linket az „Animáció” feliratról, és hozzunk létre az index.html-re mutató linket a „Bevezető” feliratra!
A beszúrt animáció kinézete szerkesztő nézetben, és a hozzá tartozó, beszúrt HTML kód50. ábra: A beszúrt animáció kinézete szerkesztő nézetben, és a hozzá tartozó, beszúrt HTML kód

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.
Készült az "Országos koordinációval a pedagógusképzés megújításáért” című TÁMOP-4.1.2.B.2-13/1-2013-0007 pályázat keretében.

A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült