Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

Tehetséggondozás az informatikában - Táblázatkezelés / Függvények /2. Adatbázis-függvények

Függvények

2. Adatbázis-függvények

Nem áll szándékomban egyesével bemutatni az adatbázis-függvényeket, aki nem elég jártas e témában, nézzen utána a súgóban. Szeretnék azonban egy összefoglaló táblázatot adni, ami segít áttekinteni pár függvény rendeltetését és az azok közti összefüggéseket.

"alapfüggvény"

egy feltétellel

több feltétellel

adatbázis-függvénnyel

SZUM()

SZUMHA()

SZUMHATÖBB()

AB.SZUM()

ÁTLAG()

ÁTLAGHA()

ÁTLAGHATÖBB()

AB.ÁTLAG()

DARAB()

DARABTELI()

DARABHATÖBB()

AB.DARAB()

DARAB2()

DARABTELI()

DARABHATÖBB()

AB.DARAB2()

MIN()

-

-

AB.MIN()

MAX()

-

-

AB.MAX()

Megjegyzés

Furcsa nevet kapott magyarul a DARABTELI() függvény, találóbb lett volna a "darabha" elnevezés. Elgondolkodtató az is, hogy vajon miért nincs például MINHA() és MINHATÖBB() függvény.

Balról jobbra haladva, a függvények egyre több lehetőséget biztosítanak. Például egy ÁTLAGHA() függvénnyel szűkíthetjük az átlagolni kívánt adatokat: megadhatunk egy oszlopot (Tartomány) és egy arra vonatkozó egyszerű feltételt, például "<5" (Kritérium). Az ÁTLAGHATÖBB() függvény ennél csak annyival tud többet, hogy több feltétel-oszlop páros adható meg. Az igazán nagy ugrás az AB.ÁTLAG() függvény: itt a feltételek már bonyolultabbak is lehetnek, szólhatnak például több oszlop kapcsolatáról. Ezeket a feltételeket egy táblázatban kell megadni, melynek elkészítése teljesen megegyezik az irányított szűrő szűrőtartományának létrehozásával (ezért is szokás mindkettőt kritériumtáblának, kritériumtartománynak, szűrőtartománynak vagy kritériumtáblázatnak nevezni). Képletesen értve elmondható, hogy hasonló viszonyban állnak az adatbázis-függvények a "hatöbb-függvényekkel", mint az irányított szűrő az autószűrővel.

Nézzünk meg egy konkrét példát, melyre a későbbiekben vissza fogok utalni!

Példa

29. példa: Nemes 2009-2010 3. forduló, 5/D (Holdak)

A feladattal már többször is találkozhattunk: egy holdak felfedezésének adatait tartalmazó táblázattal dolgozunk. A feladat most az, hogy egy felhasználó által megadott névről megadjuk a következőket:

Az első ponttal nincs sok dolgunk, hiszen egy egyszerű DARABTELI() képlettel eldönthető, ez az eset áll-e fenn. Ezért ennek megoldását most nem mutatnám be.

Ahhoz, hogy eldöntsük, hogy amennyiben van ilyen felfedező, a második vagy a harmadik állítás igaz rá, azt kell megnézni, hogy a névhez tartozó évszámok közül a legkisebb és a legnagyobb megegyezik-e. A feladat kulcsa tehát ennek a két évszámnak a meghatározása, a feladat többi részével sem foglalkozom (a megoldásban úgyis megtalálható a teljes képlet).

Ezek után már triviális, hogy az AB.MIN() és AB.MAX() függvények használatára lesz szükség. Mivel a két függvény argumentumlistája megegyezik, a következő leírás mindkettőre értendő.

A két cella tartalma: &#34;felfedező(k) neve&#34; és &#34;Kuiper&#34;67. ábra: A feltételt biztosító kritériumtábla most ilyen egyszerű.

A megoldás az adatok (3) munkalapon található meg.

Az adatbázis-függvények velejárója tehát, hogy használatuk "segédcellákat" igényel, még ha ez nem is a szokásos módon értendő. Ugyanebben a rejlik az előnyük is: a kritériumtábla révén sokkal bonyolultabb képletek is megadhatóak. Versenyen a segédcellák mellőzése a legtöbbször elvárt, ez alól azonban általában kivételt képeznek a kritériumtáblák cellái.

Megjegyzés

Nem ritka az ehhez hasonló feladatszöveg: "Kritériumtartomány felvétele megengedett, de ha egyéb segédcellákat is használsz, számíts rá, hogy a megoldásod így kevesebb pontot ér!". Vagyis adatbázis-függvények esetén megengedett a plusz cellák használata, máskülönben viszont nem.

Ajánlom további gyakorlásra az OKTV 2010-2011 1. forduló, 5/I (Tisztavatás) feladatot, melynek adatbázis-függvénnyel történő megoldása a Válaszok munkalapon található.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.
Készült az "Országos koordinációval a pedagógusképzés megújításáért” című TÁMOP-4.1.2.B.2-13/1-2013-0007 pályázat keretében.

A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült