A mindennapi életben gyakran felmerülő igény, hogy elemezzük egy táblázat adatait, majd a kapott eredményeket összesítve jelenítsük meg. Például egy bolt napi számláján érdemes lehet áttekinteni, hogy az egyes árucikkekből összesen mennyi fogyott aznap, átlagosan mennyit vett belőle egy vásárló, hányszor vettek belőle stb. Ehhez készíteni kellene egy külön tétellistát (amiben minden árucikk csak egyszer szerepel), és aztán az egyes árucikkekre szűkített képletekkel megadni az eredeti táblázatban számolt értékeket. Egy nagyobb tétellista esetén ez a megoldás sok időnkbe kerülhet.
Szerencsére azonban van az Excelnek erre egy beépített lehetősége, mellyel rengeteg munkától megkímélhetjük magunkat: az Adatok/ Tagolás csoportban található a részösszeg funkció.
22. példa: Nemes 2009-2010 1. forduló, 5/C (Locsolóverseny)
A locsolás munkalapon található a táblázat, melyben azt rögzítették, kik, kiket locsoltak meg Húsvét alkalmával, illetve ennek a részletei. Egy fiú annyiszor szerepel, ahány alkalommal meglocsolt valakit. Szeretnénk megtudni minden egyes fiúról: hány éves, hány lányt locsolt meg, a meglocsolt lányoknak mi az átlagéletkora, hány percet töltött összesen locsolással, és átlagosan mennyi ideig volt egy lánynál vendégségben.
A feladat megoldása a részösszeg funkcióval a legegyszerűbb, és habár az eszközre jellemző bal oldali nézetsávot levágták a mintáról, azért vannak árulkodó jelek, hogy a megoldást ezzel az eszközzel kell készíteni: a fiúk neve után szereplő kifejezések.
Ha már rájöttünk, mivel is van dolgunk, egy-két perc alatt összekattintgathatjuk a megoldást, szerezve ezzel hét pontot.
Ugyanazon számok átlaga egyenlő a számokkal, tehát az egyes locsolók életkorának önmagukkal vett átlaga éppen az életkoruk.
Részösszegek képzésénél mindig ügyeljünk azok megfelelő sorrendben történő generálására, hogy az eredmény a mintának megfelelően helyezkedjenek el! Tehát mindig azzal kezdjünk, ami legalul fog elhelyezkedni!
Már írtam egyszer, de megjegyezném még egyszer: ez egy részben adatkövető funkció, mert míg a kiszámított értékek frissülnek, addig sorok törlése vagy hozzáadása esetén elromlik a megoldásunk, és újra el kell végezni a részösszegek generálását.
Készült az "Országos koordinációval a pedagógusképzés megújításáért” című TÁMOP-4.1.2.B.2-13/1-2013-0007 pályázat keretében. |
A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült