Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

Tehetséggondozás az informatikában – Adatbázis-kezelés / Importálási lehetőségek /OKTV 2003/2004. 2. forduló 3. feladat (Síkölcsönző) B részfeladat

Importálási lehetőségek

OKTV 2003/2004. 2. forduló 3. feladat (Síkölcsönző) B részfeladat

FeladatA feladatban egy síkölcsönző adatbázisát kell létrehoznunk. A feladat megadja az adatbázis szerkezetét, *-gal jelölve az elsődleges kulcsokat:

Táblanév

Mezőnevek és típusuk

Eszköztípus

*Típus (szöveges), Heti_ár (szám)

Eszköz

*EAzonosító (szám), Típus (szöveges),
Márka (szöveges)

Ügyfél

*ÜAzonosító (szám), Név (szöveges),
Cím (szöveges), Fizetendő (szám)

Kölcsönzés

*ÜAzonosító (szám), *EAzonosító (szám),
Hány_hét (szám), Mitől (dátum), Meddig (dátum)

A kép (nagyobb változata) külön ablakban is megtekinthető.5_full.jpg5. ábra: A Síkölcsönző feladat táblái közötti kapcsolat
Példa

Javasolt megoldás:

Megoldási terv:

Az A feladatban létre kell hozni a fenti táblákat. Itt arra kell ügyelni, hogy a feladat nem adja meg az egyes típusokon belüli részletesebb beállításokat (például az Ügyfél tábla ÜAzonosító mezőjéről csak annyit mond, hogy szám típusú, de azt már nem mondja meg, hogy egész vagy hosszú egész, a Név mezőről pedig csak annyit mond, hogy szöveg típusú, de a szöveg hosszát szintén nem adja meg).

A táblák létrehozása után (részletesen lásd a Táblák létrehozása című fejezetet) még ne állítsuk be a táblák közötti kapcsolatot, előbb importáljuk be az adatokat a Kolcson.xls táblázatból!

A Kolcson.xls állományt megnyitva láthatjuk, hogy a négy tábla adatai 1-1 munkalapon helyezkednek el. Megvizsgálva a munkalapokat, az első dolog, ami szembetűnő lehet, hogy egyik munkalapon szereplő táblázat sem tartalmaz oszlopneveket. Ha pedig megvizsgáljuk a cellákat, akkor láthatjuk, hogy egyiknél sincs beállítva a megfelelő típus.

Javasolt megoldás lépései:

  • Hozzuk létre mind a négy táblát!
  • Ezután nyissuk meg a Kolcson.xls állományt!
  • Minden munkalapon szúrjunk be egy új sort az első sor elé, és az oszlopokat nevezzük el pontosan úgy, ahogyan azt az adatbázisban létrehoztuk.
  • Minden munkalapon minden egyes oszlopnál állítsuk be azt a típust, amit az adatbázisban az adott mezőre beállítottunk!
Fontos

Az Eszköztípus munkalapon a heti ár pénznem formátumban van megadva. Mivel az adatbázisban ez a mező szám típusú, ezért ezt az oszlopot mindenképpen állítsuk át szám formátumra!

Ha minden beállítást elvégeztünk, akkor mentsük a módosításokat, és zárjuk be az állományt! Ezután neki is láthatunk az importálásnak.

  • Lépjünk át az Access-be, majd kattintsunk a Külső adatok fülre, és az Importálás és csatolás panelen kattintsunk az Excel gombra! Ezután tallózzunk rá a megfelelő formára hozott Excel állományra, majd jelöljük be a Rekordok másolatának hozzáfűzése a következő táblához opciót, és válasszuk ki az importálni kívánt táblát!
  • A következő lépésben válasszuk ki azt a munkalapot, aminek az adatait szeretnénk az előző lépésben kiválasztott táblába beimportálni (például az Eszköztípus tábla esetén az Eszköztípus munkalapot).
  • Menjünk végig a varázsló lépésein, majd kattintsunk a Befejezés gombra!
  • Ismételjük meg az 5-7. lépéseket addig, amíg minden táblát be nem importáltunk.

Ha az összes táblát sikeresen beimportáltuk, akkor létrehozhatjuk a táblák közötti kapcsolatot az Adatbáziseszközök fül Kapcsolat gombjára kattintva. A kapcsolatok létrehozásánál ügyeljünk arra, hogy kipipáljuk a Hivatkozási integritás megőrzése jelölőnégyzetet. Erre azért van szükség, mert a feladatleírásban szereplő képen látható, hogy be van kapcsolva.

Maga a hivatkozási integritás azt jelenti, hogy a kapcsolatban csak olyan kulcsmezőre hivatkozhatunk, ami a másik táblában szintén létezik. Ennek megőrzése pedig azt jelenti, hogy a rendszer figyel arra, hogy ne módosíthassunk, vagy törölhessünk ki olyan kulcsot, amire egy másik táblában hivatkozunk. Emellett még arra is figyel, hogy ne rögzíthessünk rossz hivatkozást.

Ezzel el is érkeztünk ennek a részfeladatnak a végéhez.

Megjegyzés

Másik megoldási lehetőség, hogy egész egyszerűen – miután a forrásállományban elneveztük az oszlopokat – beimportáljuk a táblákat az adatbázisba, aztán a feladat leírásának megfelelően importálás közben, vagy azután beállítjuk az egyes mezők típusait.

Abban az esetben, ha az elsődleges kulcsokat több mező alkotja (például a Kölcsönzés táblában), akkor importálás után állítsuk be, ugyanis az Importálás varázslóban nem adhatunk meg több mezőt elsődleges kulcsnak. Több mezőből úgy készíthetünk elsődleges kulcsot, hogy kijelöljük a mezőket, majd rákattintunk a szalagon az Elsődleges kulcs gombra.

A kép (nagyobb változata) külön ablakban is megtekinthető.6_full.jpg6. ábra: Több mezőből álló elsődleges kulcs készítése

OKTV 2005/2006. 2. forduló 7. feladat (Torino2006) A és B részfeladatok

Feladat

Ebben a feladatban a 2006-os torinoi téli olimpia programját tároló adatbázist kell elkészíteni. A versenyszámoknál megkötik, hogy férfi, női illetve vegyes lehet. A következő öt táblát kell létrehozni, illetve adatokkal feltölteni (*-gal vannak jelölve az elsődleges kulcsok):

Táblanév

Mezőnevek és tulajdonságaik

Sportág

*SáAzonosító (szám), Név (szöveges)

Versenyszám

*VszAzonosító (szám), Név (szöveges), Nem (szöveges: N/F/V), Megjegyzés (szöveges), Sportág (szám)

Esemény

*EAzonosító (szám), Név (szöveges), Versenyszám (szám)

Program

*Helyszín (szám), *Esemény (szám), *Kezdés (dátum/idő), Időtartam (szám)

Helyszín

*HAzonosító (szám), Név (szöveges)

A kép (nagyobb változata) külön ablakban is megtekinthető.7_full.jpg7. ábra: A Torino2006 feladat táblái közötti kapcsolat

A nyersanyagok a TORINO2006.xls állományban találhatók, ezen felül pedig lehet használni a Torino2006.mdb állományt is, melyben az Esemény, Sportág és Versenyszám táblák sémája el van készítve, csupán fel kell tölteni adatokkal.

Példa

Javasolt megoldás:

Megoldási terv:

Vizsgáljuk meg először, hogyan bocsátották rendelkezésünkre az adatforrást. Ha megnyitjuk a TORINO2006.xls állományt, láthatjuk, hogy minden egyes tábla adata külön munkalapon szerepel.

Vegyük észre, hogy egyik munkalapon sincsenek elnevezve az oszlopok, továbbá ha megnézzük a cellák formátumát, láthatjuk, hogy mindegyik Általános formátumú.

A Torino2006.mdb állományban három tábla sémája szerepel, de nincsenek adattal feltöltve, valamint a táblák közötti kapcsolat sincs még beállítva.

Javasolt megoldás lépései:

  • Hogy ne legyenek a régebbi formátummal problémák, készítsünk egy teljesen új üres adatbázist torino2006.accdb néven!
  • Importáljuk ebbe az adatbázisba a régi adatbázisból a három üres táblasémát (Esemény, Sportág, Versenyszám)! Kattintsunk a Külső adatok fülre, majd itt az Access gombra! A felugró ablakban tallózzunk rá a Torino2006.mdb állományra, majd válasszuk ki a Táblák, lekérdezések, űrlapok, jelentések, makrók és modulok importálása a jelenlegi adatbázisba opciót, majd kattintsunk az Ok gombra!
  • A következő lépésben megjelenik az Objektum importálása ablak. Itt lehetőségünk van az adatforrás adatbázisból minden rendelkezésre álló objektumot beimportálni. Ha a Beállítások gombra kattintunk, láthatjuk, hogy mennyire testre szabható, mit és hogyan importáljunk. Mivel nekünk csak a három táblára van szükségünk, ezért jelöljük ki mindhármat, majd kattintsunk az Ok gombra! Ha mindent jól csináltunk, akkor megjelennek a táblák az adatbázis objektumai között mindenféle hibaüzenet nélkül.
A kép (nagyobb változata) külön ablakban is megtekinthető.8_full.jpg8. ábra: Objektumok importálása másik adatbázisból
  • A táblák importálása után nyissuk meg a TORINO2006.xls állományt!
  • Mint azt már korábban megállapítottuk, az egyes munkalapokon nincsenek elnevezve az oszlopok, így ezeket pótolnunk kell a későbbi munkánk megkönnyítése érdekében. Szúrjunk be mindegyik munkalap elejére egy új sort, majd gépeljük be az oszlopneveket pontosan úgy, ahogy az a feladatban, illetve a három már létező táblában szerepel.

Ha ezzel megvagyunk, mentsük a módosításokat, majd zárjuk be az állományt, és lássunk neki az importálásnak!

  • Lépjünk át az Access-be, majd kattintsunk a Külső adatok fülre, és az Importálás és csatolás panelen kattintsunk az Excel gombra! Ezután tallózzunk rá a megfelelő formára hozott Excel állományra!
  • Kezdjük az importálást a három, már létrehozott táblával, és ezek közül is a Versenyszámmal! Jelöljük be a Rekordok másolatának hozzáfűzése a következő táblához opciót, és válasszuk ki a Versenyszám táblát!
  • Ezután a következő ablakban jelöljük is a Versenyszám nevű munkalapot, majd lépjünk tovább, és menjünk végig a varázsló lépésein!
  • Ismételjük meg a 6-8. pontokat, amíg mindhárom, már előre létrehozott táblát fel nem töltöttük adatokkal.
  • Ezután már csak a többi, előre létre nem hozott táblát kell beimportálnunk. Ehhez válasszuk ki a Külső adatok fülön az Excel gomb megnyomása és az adatforrásra való tallózás után a Forrásadatok importálása új táblába az aktuális adatbázisban opciót, válasszuk ki az importálni kívánt táblát, majd menjünk végig a varázsló lépésein!
Fontos

Az egyes mezők típusának beállításakor ügyeljünk arra, hogy azon mezők típusának, melyek részt vesznek a táblák közötti kapcsolatokban, ugyanolyan típusúnak kell lenniük, valamint a mezőtulajdonságaiknak is meg kell egyezniük!

Ha minden táblát sikeresen beimportáltunk, akkor állítsuk be a Versenyszám tábla Nem mezőjére a szükséges érvényességi szabályt (csak N/F/V értékeket vehet fel – részletesen lásd az Érvényességi szabály, érvényesítési szöveg, kötelezőség című alfejezetet), utána pedig a táblák közötti kapcsolatot. (Ne felejtsük el beállítani a Hivatkozási integritás megőrzését is!) Ha ez is megvan, akkor elkészültünk e két részfeladattal.

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.
Készült az "Országos koordinációval a pedagógusképzés megújításáért” című TÁMOP-4.1.2.B.2-13/1-2013-0007 pályázat keretében.

A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült