A versenyről
A múlt
A középiskolás korosztálynak már a nyolcvanas évek elején szerveztek budapesti, megyei és majdnem országos programozói versenyeket az NJSzT, a SzTAKI, az FPI, a KISz KB és mások közreműködésével. Az iskolaszámítógép-program és az egyre-másra alakuló mikroszámítógépes klubok hatására 1985-ben végre megszületett az elhatározás, és ennek eredményeként a Nemes Tihamér Verseny.
A 2003/2004-es tanév újdonsága volt, hogy a Nemes Tihamér OITV III. korcsoportjából hivatalos Informatika OKTV lett, amely mind lebonyolításában, mind feladat típusaiban megegyezik a korábbi III. korcsoportos versennyel.
Az Informatika OKTV kezdetektől fogva két kategóriás volt (programozás, illetve alkalmazás), a Nemes Tihamér OITV-n belül pedig a 2005/2006-os tanévben indult el a 9-10. osztályosok alkalmazói kategóriája. A 2015/2016-os tanévtől ezt a korcsoportot kettébontottuk, 7-8., illetve 9-10. osztályos korcsoportra.
A jelen: verseny három fordulóban, és az Informatika OKTV alkalmazás kategóriájában
- Az Alkalmazás kategória három korcsoportja:
- Nemes Tihamér OATV 1. korcsoport: 7-8. osztályos tanulók.
- Nemes Tihamér OIAV 2. korcsoport: 9-10. osztályos tanulók.
- Informatika OKTV alkalmazás kategóriája: 11-12. osztályos tanulók.
- A verseny iskolai fordulóját minden jelentkező iskola saját tantermében rendezheti meg, de több iskola közösen is megrendezheti.
- A regionális fordulót az erre vállalkozó közép- és felsőfokú oktatási intézmények rendezik meg a saját körzetükhöz tartozó iskolák diákjai számára.
- Az országos fordulót Budapesten rendezzük meg, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kar számítógéptermeiben.
- A verseny három fordulójában semmilyen írásos segédeszköz nem használható.
- A regionális, illetve az országos forduló eredményében az előző forduló eredményét 25%-os súllyal figyelembe vesszük:
- az iskolai fordulóban maximum 400 pontot lehet kapni, ebből legfeljebb 100 pontot (a megszerzett pontok 25%-át, egészre kerekítve) visz tovább a versenyző a regionális fordulóba;
- a regionális fordulóban maximum 300 "új" pontot lehet szerezni, az iskolai fordulóból hozott maximális 100 ponttal együtt tehát nem több, mint 400 pontot kaphat a versenyző, amelyből legfeljebb 100 pontot (a megszerzett pontok 25%-át, egészre kerekítve) vihet tovább az országos fordulóba;
- az országos fordulóban ugyancsak maximálisan 300 "új" pontot lehet összeszedni, a helyezési sorrend megállapításához, ehhez adjuk hozzá a regionális fordulóból hozott maximum 100 pontot.
- Az iskolai, illetve a regionális fordulóból az összes versenyző azonos eséllyel jut tovább az elért pontszám alapján, az egyes iskoláknak, illetve régióknak nincsenek előre megállapított továbbjutási kvótái.
- Az iskolai forduló után a dolgozatokat az iskolákban a tanárok javítják ki, majd a legalább 150 pontot elért dolgozatokat megküldik a területileg illetékes regionális versenybizottságnak (RVB), az OKTV kategóriát pedig az OH-nak.
- Az RVB tagjai egységesítik a javítást, és a továbbjutó versenyzőket meghívják a regionális fordulóba.
- A regionális forduló után a megoldásokat az RVB tagjai javítják ki, majd megküldik az OVB-nek.
- Az OVB tagjai egységesítik a javítást, és a legjobb 60-80 versenyzőt meghívják az országos fordulóba, a döntőbe.
- Az egységes jelleg és értékelés érdekében mind a három fordulóban az OVB "szállítja" a feladatokat a megfelelő példányszámban sokszorosított feladatlapokon, illetve elektronikus levélben.
- A regionális és az országos fordulóban az OVB és az RVB-k megállapodása szerint a következő szoftver eszközök használhatók: MS Office (Access, Excel, Word, Powerpoint) vagy OpenOffice.org, LibreOffice, MySQL, Paint, Inkscape, GIMP, de megengedhető, hogy magasabb verziójú programok legyenek telepítve.
Tartalmi vonatkozások
Követelmények
A verseny elsődleges célja az, hogy a középiskolák tanulóinak lehetőséget adjon alkalmazási ismereteik és képességeik összehasonlítására. Egyúttal szeretnénk segítséget adni a számítástechnika iránt érdeklődő tanulóknak és tanáraiknak az iskolai foglalkozások tematikájának összeállításához. A versenybizottság nyílt, szívesen látjuk mindazok észrevételeit, kritikáját, részvételét a versenyek céljának meghatározásában, előkészítésében és megszervezésében, akik ezt társadalmi munkában vállalják, és akik maguk semmilyen módon nem érdekeltek a versenyben.
Az alkalmazási területek áttekintésével az egyes fordulókhoz más-más alkalmazási területeket rendeltünk. A Nemes Tihamér OITV-n:
1. forduló (2 óra) | 2. forduló (5 óra) | 3. forduló (6 óra) |
Rajzolás | Prezentáció | Prezentáció és képszerkesztés |
Szövegszerkesztés | Szövegszerkesztés | Szövegszerkesztés |
Táblázatkezelés | Táblázatkezelés | Táblázatkezelés |
Az Informatika OKTV alkalmazás kategóriájában:
1. forduló (3 óra) | 2. forduló (5 óra) | 3. forduló (6 óra) |
Honlap-készítés | Prezentáció | Képszerkesztés |
Szövegszerkesztés | Szövegszerkesztés | Szövegszerkesztés |
Táblázatkezelés | Táblázatkezelés | Képszerkesztés |
--- | Adatbázis-kezelés | Adatbázis-kezelés |
A versenyzők köre miatt a három fordulóban a feladatok jellege is különbözik egymástól:
1. forduló (3 óra) | 2. forduló (5 óra) | 3. forduló (6 óra) |
Reprodukciós feladatok, valamint minta alapján elkészítendő feladatok. | Minta alapján elkészítendő feladatok. | Minta, valamint leírás alapján elkészítendő feladatok. |
Az első forduló kisebb részben az eszközhasználatban való jártasságot méri. Ehhez a versenyzők felerészt olyan feladatokat kapnak, amelyekben minden megoldandó feladatot részletesen leírunk (pl. igazítsd középre, írd 14 pontos betűkkel, rajzolj kb. 4 cm oldalhosszúságú piros négyzetet, .). Ezzel a tanulók kreativitásának viszonylag kevés szerepet hagyunk, az eszközismeretet pedig azzal mérjük, hogy a nagyon sok részfeladatból az adott időtartam alatt hányat tudnak megoldani. A részletes feladatleírás mellé a versenyzők természetesen mintát is kapnak.
Az első forduló nagyobb részében és a második fordulóban a feladatok újabb fajták. Ezeknél a feladatoknál a versenyzők mintát kapnak (szöveges dokumentum, táblázat, .), aminek alapján a megoldást el kell készíteniük. Ebben az esetben természetesen nem várjuk el, hogy a versenyzők pontosan lemérjék, hogy egy szöveg karakterei hány pontosak, egy kör pontosan milyen sugarú, ., de ha a mintán valami jól láthatóan különböző méretű, típusú, akkor annak a megoldásban is különbözőnek kell lenni.
Harmadik fordulóban megszűnik az első forduló feladattípusa. A feladatok egy része olyan jellegű marad, mint a második forduló új feladattípusa (azaz egy kapott minta alapján kell elkészíteni valamit, de ehhez semmilyen konkrét utasítást nem csatolunk). A feladatok másik részénél pedig még mintát sem adunk, csupán egy feladatleírást. Ebből a versenyzőnek kell kitalálni, hogy a feladat megoldásában mit kell elkészítenie.
A három fordulót jól jellemezheti az alábbi példa:
Példa:
1. forduló: Rajzolj magyar zászlót, amely egy 6*10 centiméteres téglalap, a felső 2 centiméteres csíkja piros, a középső fehér, az alsó pedig zöld színű!
2. forduló: Rajzold meg a mellékelt ábrán látható zászlót!
3. forduló: Rajzolj magyar zászlót!
Mind a három fordulóban közös, hogy a megoldások elkészítéséhez sok adatra, szövegre, képre van szükség, amelyet a versenyzők különböző típusú állományokban kapnak meg, azaz a gépelési munkájuk ebből a szempontból minimális. Természetesen az állományok sokszor nem olyan formátumúak, mint amilyet a feladat megoldásában el kell készíteni, azaz szükség lehet átalakítási/konverziós lépésre.
A megoldás(ok) értékeléséhez csak a feladatokban előírt állományokat kell beadni.
Reméljük, hogy a versenyen indulók nagy része az informatikai módszerek kiváló alkalmazójává válik majd, de a versenyen természetesen nem várjuk el, hogy a versenyzők egyes szakterületek specialistái legyenek.
A szükséges ismeretek
Érdemes részletesebben megismerni azokat a témaköröket, amelyek ismeretét feltételezik a versenyfeladatok:
Szövegszerkesztés
Szövegek beillesztése, karakterek formázása; bekezdések formázása (igazítás; felsorolás; számozás); képek és más objektumok beillesztése; formázása; táblázatkészítés (táblázat / táblázatcellák formázása; cellák összevonása / felosztása), tabulátorok, hasábok, élőfej és élőláb, lábjegyzet, hivatkozások, háttér, szegélyek, mintázatok, oldalbeállítások, nyelvi szolgáltatások, stílusok készítése / módosítása; dokumentumok készítése szöveges leírás, megadott minta vagy előírt követelmények alapján.
Prezentáció készítés
Szövegbevitel / módosítás / formázás; diaelrendezések alkalmazása; élőfej, élőláb használata; helyőrzők formázása; médiaelemek (kép; videó; hang) beszúrása fájlból/ gyűjteményből; (weboldalra; diakockára mutató) hivatkozások elhelyezése objektumokon; objektumok animációja (hatások, időzítések, útvonal megadása); dia áttűnések; diakockák hátterének beállítása; rajzeszközök használata; objektumok formázása, objektumok sorrendjének beállítása; objektumok csoportosítása; több objektum kijelölése; tervezősablon használata; diaminta használata; diagram készítése; táblázat beszúrása; szervezeti diagram készítése; vetítési beállítások módosítása; bemutató elmentésének módjai (weblap; úticsomag); prezentáció készítése szöveges leírás és/vagy megadott minta alapján.
Rasztergrafika
Kép tulajdonságainak beállítása (méret, háttérszín, felbontás, színmélység);szabadkézi rajzolás; ecset tulajdonságainak (méret, szín, alak, átlátszóság) beállítása; szín beállítása különböző koordinátarendszerek szerint (RGB, HSL, HTML kód); vonalak, görbék, síkidomok, alakzatok rajzolása; alakzat kitöltése; színcsere; felirat elhelyezése a képen; terület kijelölési módjai (szabadkézzel vagy alakzatok segítségével); kijelölt terület törlése, másolása, módosítása; gyakori képmanipulálási műveletek (átméretezés, vászon méretének megváltoztatása, tükrözés, forgatás, levágás, világosság/kontraszt beállítása); képek exportálása különböző formátumokban; kép készítése/módosítása szöveges leírás és/vagy megadott minta alapján
Vektorgrafika
Kép tulajdonságainak beállítása; objektum szabadkézi rajzolása; síkidomok; alakzatok rajzolása; objektumok csomópontjainak módosítása; objektumok formázása (kitöltés és vonal tulajdonságai); objektum kitöltése színátmenettel; objektumok sorrendjének (takarásának) beállítása; objektumok kijelölése / csoportosítása / klónozása; csoportosított objektumok felbontása; alap objektumokból összetett (egyesített) objektumok készítése; ábra elmentése különböző formátumokban; ábra exportálása bitképben; ábra készítése szöveges leírás és/vagy megadott minta alapján.
Honlapszerkesztés
Szövegek beillesztése, formázása; relatív/abszolút mértékegységek; lap tulajdonságainak megadása (háttérkép; háttérszín; linkek színe; oldalcím; meta elemek); hivatkozások és könyvjelzők elhelyezése, használata; bekezdések formázása (igazítás; felsorolás; számozás); rajzelemek, képek beillesztése; kép adott színének átlátszóvá tétele; Flash animációk beillesztése; táblázatkészítés (táblázat / táblázatcellák formázása; cellák összevonása / felosztása) beágyazott keret használata; képtérkép (imagemap) készítése; űrlapok létrehozása (szövegmező, választókapcsoló, jelölőnégyzet, szövegterület, legördülő menü, gombok (elküld; alaphelyzet)); űrlap tartalmának továbbítási módjai (e-mail; cgi); get/post metódus közti különbség; stílusállomány kapcsolása a laphoz; egyszerű stílusok készítése/módosítása; weblap készítése szöveges leírás és/vagy megadott minta alapján.
Táblázatkezelés
Táblázat létrehozása/módosítása/formázása szöveges leírás, megadott minta vagy előírt követelmények alapján; importálás más formátumokból (sima szöveg, szöveges dokumentum, más típusú táblázat, weblap stb.); exportálás más formátumokba; cellaformázás (adattípusok, egyéni formátum létrehozása/módosítása, karakterformázás, egyeítés/szétválasztás, igazítás, szegély és mintázat stb.); sorok, oszlopok formázása, elrejtése, feloldása, címsorok rögzítése, lap- és cellavédelem; formátum másolása, feltételes formázás; irányított beillesztés speciális esetei; cellatartomány rendezése, szűrése (auto- és irányított szűrés); képletek, függvények (főként logikai, dátum- és idő-, szövegmanipulációs és információs, továbbá az egyszerűbb matematikai, statisztikai, mátrix- és adatbázis-, valamint a legegyszerűbb pénzügyi függvények), egymásba ágyazott függvények, több munkalapot használó függvények, tömbképletek alkalmazása; részösszegek kezelése; célértékkeresés, esetvizsgálat, bővítmények (pl. solver, feltételes összegzés); egy- és kétváltozós adattáblák; kimutatás és kimutatásdiagram; űrlapelemek; képek és más objektumok beszúrása; diagramkészítés: típusok kiválasztása, módosítása, kombinálása, diagramterület formátumának beállítása/módosítása (pozicionálás, címek, feliratok, jelmagyarázat, tengelyek, szegély, mintázat stb,); trendvonal felvétele; élőfej, élőláb (mezőkkel); munkafüzet ill. részeinek előkészítése nyomtatásra.
Adatbázis-kezelés
Adattáblák létrehozása; adatok importálása; táblák közötti kapcsolatok beállítása; frissítő, törlő, módosító és választó lekérdezések készítése: megfelelő táblák kiválasztása, kapcsolatok beállítása esetleg törlése, feltételek megfogalmazása, függvények használata (szöveg függvények, matematikai függvények, IIf, .), csoportosítás, csoportokra vonatkozó feltételek megfogalmazása, eredmény sorok formázása, rendezése, összetett lekérdezések készítése; űrlapok létrehozása: címkék, beviteli mezők, gombok elhelyezése, formázás, paramétertől függő lekérdezés futtatása; jelentések készítése: adatok csoportosítása, formázása, függvények használata.
Ajánlott irodalom
A felkészülés megkönnyítésére a versenybizottság a következő könyveket ajánlja a versenyzők figyelmébe:
A. Alapvető számítástechnikai és alkalmazási ismeretek
A1. Bodnár István-Magyary Gyula: Szövegszerkesztés, Kiskapu Kft., 2005
A2. Bodnár István-Magyary Gyula: Táblázatkezelés, Kiskapu Kft., 2005
A3. Bodnár István-Magyary Gyula: Adatbázis-kezelés, Kiskapu Kft., 2005
A4. Bodnár István-Magyary Gyula: Vektorgrafika és prezentáció , Kiskapu Kft., 2005
A5. Bodnár István-Magyary Gyula: Képszerkesztés, Kiskapu Kft., 2005
B. Példatárak
B1. A mindenkori hivatalos ECDL vizsgapéldatár (Kossuth Kiadó).
B2. Reményi Z., Siegler G., Szalayné Tahy Zs.: Érettségire felkészítő feladatgyűjtemény , Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2003
C. Felkészítő tananyag
C1. Csongrádi Tamás: Tehetséggondozás az informatikában - Adatbázis-kezelés. http://tehetseg.inf.elte.hu/tananyagok/adatbazis
C2. Kiss Csaba: Tehetséggondozás az informatikában - Képszerkesztés. http://tehetseg.inf.elte.hu/tananyagok/kepszerk/
C3. Gyurján-Barta Anita: Tehetséggondozás az informatikában - Prezentációkészítés. http://tehetseg.inf.elte.hu/tananyagok/prezentacio/
C4. Gyurján-Barta Anita: Tehetséggondozás az informatikában - Szövegszerkesztés. http://tehetseg.inf.elte.hu/tananyagok/szovszerk/
C5. Molnár Katalin: Tehetséggondozás az informatikában - Táblázatkezelés. http://tehetseg.inf.elte.hu/tananyagok/tablazatkez/
C6. Kiss Csaba: Tehetséggondozás az informatikában - Webszerkesztés. http://tehetseg.inf.elte.hu/tananyagok/webszerk/
A verseny menete
A hivatalos versenyfelhívás az Oktatási Hivatal honlapján a tanulmányi versenyek között jelenik meg.
A versennyel kapcsolatos aktuális tudnivalókat közzétesszük az NJSzT hírlevelében, továbbá a
elektronikus faliújságon. Elektronikus levélben a legfrissebb tudnivalókról tájékoztatás kérhető a nemestihamer@inf.elte.hu címen is. A verseny hozzávetőleges menetét foglaljuk össze az alábbiakban.
Szeptember elején az RVB-k iskolájának igazgatóját felkérjük, hogy az iskola tanárai közül az előző évben résztvevő tanárokat, valamint az újonnan jelentkezőket támogassa az RVB-ben való munkában.
Szeptemberben az iskolák az ADAFOR-programon keresztül jelentkeznek az informatika OKTV-re.
Október 15.-ig a nemestihamer@inf.elte.hu címre küldött elektronikus levélben megírják az OVB-nek az iskola nevét, címét, telefonszámát, elektronikus címét (nyilvános elektronikus címet kérünk, amely külső hálózatról is elérhető és a versenyért felelős tanár naponta olvassa), továbbá hogy hány tanuló jelentkezik a versenyre (kategóriánként és korcsoportonként), és ki a felelős a versenyért az iskolában (a jelentkezés elfogadásáról visszajelzést küldünk).
November elején az OVB, illetve az OH megküldi az iskoláknak az iskolai fordulóhoz a feladatlapokat és a kísérő anyagokat, továbbá annak az RVB-nek a címét, amelynek majd el kell küldeniük a legalább 160 pontra értékelt dolgozatokat.
Novemberben az INFO ÉRA konferencián (http://www.infoera.hu) szakmai megbeszélést tartunk a versenyről és a felkészülésről, felkészítésről.
December elején kell továbbítani az iskolákból a legalább 160 pontos dolgozatokat a területileg illetékes RVB-nek, illetve az OKTV-t az OH-nak.
Január közepén az RVB-k értesítik a körzetükbe tartozó iskolákat arról, hogy versenyzőik közül kik jutottak tovább a regionális fordulóba.
Február közepén az RVB-k a legalább 160 pontos megoldásokat megküldik az OVB-nek.
Március elején az OVB értesíti az iskolákat és az RVB-ket arról, hogy versenyzőik közül kik jutottak tovább az országos fordulóba. Az RVB-k értesítik az iskolákat a részletes eredményekről.
Március közepén az RVB-k regionális (megyei) eredményhirdetést tarthatnak a 2. forduló eredményei alapján.
Április elejéig az OVB értesíti az iskolákat és az RVB-ket a helyezésekről. Az RVB-k értesíthetik az iskolákat a részletes eredményekről.
Májusban a Nemes Tihamér OATV döntőseinek az OVB országos eredményhirdetést tart Budapesten.
Versenybizottságok
A regionális versenybizottságok
Minden megyében - Budapestet is beleértve - több RVB is lehet, de ezek egymással mindenben egyeztetnek, s a második forduló után közös regionális eredményt hirdetnek. Egy helységen belül - Budapestet kivéve - kijelöltünk egy elsődleges résztvevőt, akinek az OVB a leveleket küldi, s ő adja tovább azokat a város többi RVB-tagjának. Ha egy településen két vagy több iskola is fogad versenyzőket a regionális fordulóban, megoszthatják egymás között a versenyzőket terület szerint.
Baranya megye (BA)
Zipernowsky Károly Műszaki Szakközépiskola, Makány György (makany.gyorgy@gmail.com), Khín István (istvan@dus.sulinet.hu)
7622 Pécs, 48-as tér 2., tel. (72) 513-260
Bács-Kiskun megye, Baja (BKB)
Bajai III. Béla Gimnázium, Sziegl Hajnalka (szieglh@gmail.com), Braun Adrien, Lepres András (lepres51@gmail.com), Gottlieb Gábor, Szigethy Géza, Lepres Andrásné
6500 Baja, Szent Imre tér 5., tel. (79) 325-642, fax: 322-954
Az RVB-BKB további tagjai:
Szent László Általános Művelődési Központ, Bustya István
6500 Baja, Katona József u. 3., tel. (79) 523-770, fax. (79) 523-783
Békés megye (BE)
Békéscsabai SzC Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskolája és Kollégiuma, Kovács László (kola.kl@gmail.com), Tóth János (toth.jani@gmail,com)
5600 Békéscsaba, Irányi u. 3-5., tel. (20) 9260 288
Az RVB-BE további tagjai:
Rákóczi István Péter (ripeter@gmail.com)
Borsod-Abaúj Zemplén megye (BAZ)
Földes Ferenc Gimnázium, (RVBinfoBAZ@ffg.hu) Csató Endre (csatoe@ffg.hu), Takács Imre (itakacs@ffg.hu)
3525 Miskolc, Kelemen Didák utca 5., tel.: (46) 508-459
Budapest, Angyalföld (BAN)
Berzsenyi Dániel Gimnázium, Siegler Gábor (siegler.gabor@gmail.com), Kévés Rita (bdg.keves.rita@gmail.com)
1133 Budapest, Kárpát u. 49-53., tel. (1) 359-2205
Budapest koordináció
Jeneiné Horváth Kinga (jhkinga@gmail.com; A budapesti dolgozatok beküldési címe: jhknemes@gmail.com)
Budapest, ELTE Trefort (BET)
ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium, Farkas Csaba(farkas.csaba@trefort.elte.hu)
1088 Budapest, Trefort utca 8., tel: 06-1-4604463
Budapest, ELTE Apáczai (BEA)
ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Pákozdi Péter (ppeter@apaczai.elte.hu), Pirity Tamás Gábor (ptg@apaczai.elte.hu)
Budapest, Papnövelde utca 4-6., tel: 06-1-2661427
Budapest, ELTE Radnóti (BER)
ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium, Szatmári Kálmán(szatmari.kalman@radnoti.elte.hu), Simon Réka
Budapest, Cházár András utca 10., tel: 06-1-4116500/4053
Budapest, Zugló (BZ)
Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum , Györgyi Tamás (gyorgyi.tamas@petrik.hu), Urbin Péter (urbin.peter@petrik.hu)
1146 Budapest, Thököly út 48-54.., tel. (1)- 343 4810
Csongrád megye (CS)
SzTE Ságvári Endre Gimnázium és Általános Iskola, Bíró Zsolt (Biro_Zs@gyakg.u-szeged.hu)
6722 Szeged, Szentháromság u. 2., tel (62) 544-000/3371, fax: 544-350
Az RVB-CS további tagjai:
Radnóti Miklós Gimnázium, Ábrahám Ferenc Gábor (Afg@rmg.edu.hu)
6720 Szeged, Tisza Lajos krt. 6-8., tel. (62) 450-673
Fejér megye (FE)
Teleki Blanka Gimnázium, Tobak Mária (egyedmari@gmail.com) , Szücs István (szucs@fejer-hvk.hu)
8000 Székesfehérvár, Budai út 7., tel. (22) 506-162, fax: 505-472
Győr-Moson-Sopron megye (GSM)
Győri SZC Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnázium, Márton Csaba (marcsa@baksagimi.hu), Ács Kurucz László
9024 Győr, Örkény István u. 8-10., tel., fax: (96) 431-548, 431-116
Hajdú-Bihar megye (HB)
Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája, Rácz Ildikó(raczildi75@gmail.com, rvb.hbm@gmail.com)
4029 Debrecen, Csengő utca 4.
Az RVB-HB további tagjai:
Tóth Árpád Gimnázium, Bordi István, Hotzi Tibor
4024 Debrecen, Szombati István u. 12., tel. (52) 411-225, fax. (52) 419-297
Bocskai István Gimnázium, Dobóné Kelemen Rita
4220 Hajdúböszörmény, Bocskai tér 12., tel. (52) 229-368
Berettyóújfalui Szakképzési Centrum Közgazdasági Szakgimnáziuma, Kerékgyártó Tamás
4200. Hajdúszoboszló, Gönczy Pál u. 17., tel. (52) 362-925
Heves megye (HE)
Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium, Nemcsik János (Nemcsikj@nejanet.hu), Busi Lajos, Zentai Péter, Erki Gábor, Macsinka Gábor
3300 Eger, Rákóczi u. 48., tel. (36) 320-855, fax: 325-311
Az RVB-HE további tagjai:
Eszterházy Károly Egyetem, Dr. Király Sándor (ksanyi@aries.ektf.hu), Koczka Ferenc
Jász-Nagykun-Szolnok megye (JNS)
Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium, Baloghné Tugyi Mária (baloghnetm@gmail.com)
5000 Szolnok, Tiszaparti sétány 4/a., tel. 30/573-2578
Az RVB-JNS további tagjai:
Varga Katalin Gimnázium, Kiss László (kissl@pr.hu)
5000 Szolnok, Szabadság tér 6., tel. 20/951-7912
Verseghy Ferenc Gimnázium, Tekse Marianna (teksemarianna@gmail.com)
5000 Szolnok, Tiszapark 1.
Komárom-Esztergom megye (KE)
Bárdos László Gimnázium, Rajcsány Miklós (rmiklos1@gmail.com), Krcs Árpád (krcsarpad@gmail.com)
2803 Tatabánya, Gál István ltp. 701., fax/tel. (34) 311-749, 339-571
Nógrád megye (NO)
Nógrád Megyei Szakképzési Centrum Táncsics Mihály Technikum, Kovácsné Karácsony Éva (kokaeva@gmail.com), Szerző István (szerzo.istvan@gmai.com)
3100 Salgótarján, Május 1. út 58., tel. (32) 411-898, fax: (32) 417-248
Pest megye, Cegléd (PC)
Ceglédi Szakképzési Centrum Közgazdasági és Informatikai Technikum, Motyovszki Tibor (motyo@ckik.hu), Bethlendi Szabolcs, Imréné Lukácsi Ildikó (Ildi@ckik.hu), Gergely János, Imre Sándor, Megyesi Zoltán, Dr. Salamon József, Senkeiné Baranyai Judit, Szabó Emánuel, Szabó Dániel
2700 Cegléd, Kossuth Ferenc utca 32., tel.,fax: (53) 505-095, 505-090
Pest megye, Vác (PV)
Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma, Gyombolai Ferenc(gyombolai.ferenc@boronkay.hu), Gyombolainé Cserny Zsuzsanna (cserny.zsuzsanna@boronkay.hu), Orgoványi József (orgovanyi.jozsef@boronkay.hu), Wiezl Csaba (wiezl.csaba@boronkay.hu).
2600 Vác, Németh László út 4-6., tel: (27) 317-077, .,fax: (27) 315-093
Somogy megye (SO)
Táncsics Mihály Gimnázium, Kovács Ágnes ( senorita.inesita@gmail.com, kovagi.tancsics@gmail.com), Biczóné Lengyel Beáta (biczo.bea@gmail.com), Kincses László (kincsesster@gmail.com), Raskoványi Miklós (raskovanyi@gmail.com)
7400 Kaposvár, Bajcsy-Zsilinszky u. 17., tel. (82) 512 128
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (SSB)
Komoróczy Tamás (szolarisz@gmail.com )
Nyíregyházi Szakképzési Centrum Széchenyi István Technikuma és Kollégiuma,
Szabó Ákos (szaboakos2000@gmail.com), Dantesz Tamás
(danteszt@gmail.com)
4400 Nyíregyháza, Városmajor u. 4., tel. (70) 1995 667
Az RVB-SSB további tagjai:
Nyíregyházi Vasvári Pál Gimnázium, Komoróczy Tamásné (kstunde@gmail.com), Komoróczy János (komoroczy65@gmail.com)
Tolna megye (TO)
Energetikai Technikum és Kollégium, Bezzegné Nikl Éva (bezzegne@eszi.hu), Kirr Ágnes (kirr@eszi.hu)
7030 Paks, Dózsa György út 95., tel. (75) 519-300, fax. (75) 414-282
Vas megye (VA)
VMSzC Puskás Tivadar Szakképző Iskola és Kollégium, Berzsenyi Kollégium, Bende Imre (bendei@berzsenyikoll-szhely.edu.hu)
9700 Szombathely, Ady Endre tér 2., tel. (94) 312-198
Az RVB-VA további tagjai:
Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum (KASZC) Herman Ottó Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, Spaits Sándor (spaits.sandor@hermanszombathely.hu)
9700 Szombathely, Ernusz K. u. 1., tel. (94) 512-429
Szent Gotthárd Általános Iskola és Gimnázium, Joó Tamás (jootamas73@gmail.com)
9970 Szentgotthárd, Széll Kálmán tér 2-4.Telefon: (94) 554-227
Veszprém megye (VE)
Pannon Egyetem Matematika Tanszék, Pozsgai Tamás (pozsgai@almos.uni-pannon.hu)
8200 Veszprém, Egyetem u. 10., tel.: (88) 624000/6106
Az RVB-VE további tagja:
Lovassy László Gimnázium, Báder Anikó, Szabó László, Pozsgainé Becze Boglárka
8200 Veszprém, Cserhát ltp. 11.
Medgyaszay István SZIGK, Boros Ágnes (Boros.Agnes@gmail.com)
8200 Veszprém, Tüzér út 42., tel.: (88) 560-675
Zala megye (ZA)
Zrínyi Miklós Gimnázium, Horváth Attila (HorvathA@zmgzeg.edu.hu), Kiss Zsolt (KZs@zmgzeg.edu.hu), Ipcsics Csilla (ipcsicscs@gmail.com), Horváthné Kurucz Ibolya (ibolyahk@gmail.com)
8900 Zalaegerszeg, Rákóczi út 30., tel, fax: (92) 313-490
Zala megye, Nagykanizsa (ZAN)
Batthyány Lajos Gimnázium, Erdősné Németh Ágnes (erdosne@blg.hu), Kele Krisztián (kele.krisztian@blg.hu)
8800 Nagykanizsa, Rozgonyi u. 23. tel: (30)4024182
Az országos versenybizottság
Az Országos Versenybizottság (OVB) egyetemi oktatókból, valamint olyan tanárokból áll, akik jelenleg közvetlenül nem érintettek a középiskolai oktatásban. Középiskolai tanár tagjaink olyan funkciókban szerepelnek, amelyek nem kapcsolódnak a verseny feladatsoraihoz.
Az OVB vesz részt nemzetközi versenyek előkészítésében, válogatóversenyek szervezésében és lebonyolításában. Az OVB és vezetőinek címe:
Zsakó László, ELTE IK Média- és Oktatásinformatikai Tanszék Tel.: (1) 372-2500/8468 E-cím: nemestihamer@inf.elte.hu, Zsako@caesar.elte.hu |
Az OVB tagjai:
Zsakó László | ELTE IK MOT | zsako@caesar.elte.hu |
Abonyi-Tóth Andor | ELTE IK MOT | abonyita@inf.elte.hu |
Bende Imre | ELTE IK MOT | beiraai@inf.elte.hu |
Bernát Péter | ELTE IK MOT | bernatp@inf.elte.hu |
Daiki Tennó | ELTE IK MOT | dt@inf.elte.hu |
Varga Dániel | ELTE IK IRT | varga.daniel.7@gmail.com |
Szabó Zsanett | ELTE IK MOT | szaboo.zsanett@gmail.com |
Törley Gábor | ELTE IK MOT | pezsgo@inf.elte.hu |
Praktikus tudnivalók
Fontos "részletkérdések"
A regionális és az országos fordulóban a versenyzők azonosító kódot kapnak, amely a versenyzők feladatmegoldási könyvtárát azonosítja. A versenyzőket azonosító kód két vagy három betűje a régió jele, két-három számjegye pedig a versenyző sorszáma. Pl. VE37 a 37-es jelű Veszprém megyei versenyzőt azonosítja. Ez a kód nem titkos, az objektív értékelő rendszer miatt titkosságra nincs szükség.
A versenyzőket figyelmeztetni kell arra, hogy megoldásaikat rendszeresen (15-30 percenként) mentsék, mégpedig úgy, hogy a korábbi változatok is megmaradjanak. A versenyző könyvtárának neve a versenyző azonosítója legyen. Az egyes állományok pontos nevét a feladatleírás tartalmazza, ettől eltérni nem szabad.
Az RVB a beküldésre alkalmas megoldásokat tömöríti, és elektronikus levélben továbbítja az OVB-nek. A tömörített állomány neve a versenybizottság kódja legyen, pl. VE.ZIP. Párhuzamosan kell beküldeni a kísérő dokumentumokat: a versenyzők eredményeit tartalmazó, "szabványosított" szerkezetű adatbázist (pl. VE.XLS).
Az installált alkalmazói rendszernek az összes helyszínen mind a versenyek, mind az értékelés ideje alatt azonosaknak kell lenniük.
Támogatóink
A Nemes Tihamér verseny költségeit az NJSzT rendezvényeinek bevételeiből, az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásából fedezzük.
A Nemes Tihamér OATV és az Informatika OKTV alkalmazás kategória győztesei
2004. | ||
---|---|---|
11-12. osztályosok: | Tassy Gergely | Veres Péter Gimnázium, Budapest |
2005. | ||
11-12. osztályosok: | Mádi Gábor | Neumann János Középiskola, Eger |
2006. | ||
9-10. osztályosok: | Danka Miklós András | Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest |
11-12. osztályosok: | Darvas Dániel | Szent István Gimnázium, Budapest |
2007. | ||
9-10. osztályosok: | Csikota Balázs | Szent Benedek Ált. Isk. és Gimn., Budapest |
11-12. osztályosok: | Darvas Dániel | Szent István Gimnázium, Budapest |
2008. | ||
9-10. osztályosok: | Várkonyi Zsombor | Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger |
11-12. osztályosok: | Darvas Dániel | Szent István Gimnázium, Budapest |
2009. | ||
9-10. osztályosok: | Várkonyi Zsombor | Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger |
11-12. osztályosok: | Kerek Dániel | Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger |
2010. | ||
9-10. osztályosok: | Egyed Bálint | Zrínyi Miklós Gimnázium, Zalaegerszeg |
11-12. osztályosok: | Mellik Eszter | Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger |
2011. | ||
9-10. osztályosok: | Bögös Ádám | Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger |
11-12. osztályosok: | Marussy Kristóf | Szent István Gimnázium, Budapest |
2012. | ||
9-10. osztályosok: | Székely Szilveszter | Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger |
11-12. osztályosok: | Kővágó Zoltán | Szent István Gimnázium, Budapest |
2013. | ||
9-10. osztályosok: | Székely Szilveszter | Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger |
11-12. osztályosok: | Tilk Bence | Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger |
2014. | ||
9-10. osztályosok: | Dobos-Kovács Mihály | Szent István Gimnázium, Budapest |
11-12. osztályosok: | Székely Szilveszter | Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger |
2015. | ||
9-10. osztályosok: | Lencsés Ádám | Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc |
11-12. osztályosok: | Székely Szilveszter | Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger |
2016. | ||
7-8. osztályosok: | Horváth Anna Lili | Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium, Győr |
9-10. osztályosok: | Zsemberi Dániel | Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger |
11-12. osztályosok: | Dobos Kovács Mihály | Szent István Gimnázium, Budapest |
2017. | ||
7-8. osztályosok: | Molnár Máté | Szent László Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Kollégium Kisvárda |
9-10. osztályosok: | Horváth Anna Lili | Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium, Győr |
11-12. osztályosok: | Lencsés Ádám | Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc |
2018. | ||
7-8. osztályosok: | Orosz Réka Ildikó | Kállósemjéni Diákokért és Ifjakért Egyesület Kállósemjén |
9-10. osztályosok: | Sepsi Csombor | Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium, Zalaegerszeg |
11-12. osztályosok: | Zsemberi Dániel | Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger |
2019. | ||
7-8. osztályosok: | Kovács Kristóf | Szent László Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Kollégium Kisvárda |
9-10. osztályosok: | Sepsi Csombor | Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium, Zalaegerszeg |
11-12. osztályosok: | Nagy Márton | VSzC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma, Vác |
2020. | ||
7-8. osztályosok: | Papik Petra | Szent László Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Kollégium Kisvárda |
9-10. osztályosok: | Fülep Dániel | Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger |
11-12. osztályosok: | Nagy Márton | VSzC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma, Vác |
2021. | ||
7-8. osztályosok: | Németh Eszter | Szent László Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Kollégium Kisvárda |
9-10. osztályosok: | Bártfai Kristóf Bendegúz | Tiszaújvárosi Eötvös József Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium, Tiszaújváros |
11-12. osztályosok: | Horcsin Bálint | Németh László Gimnázium, Budapest |
2022. | ||
7-8. osztályosok: | Németh Eszter | Szent László Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Kollégium Kisvárda |
9-10. osztályosok: | Végh Levente | Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen |
11-12. osztályosok: | Orosz Réka Ildikó | Nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium, Nyíregyháza |
2023. | ||
7-8. osztályosok: | Eke Márk | Diószegi Kis István Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Berettyóújfalu |
9-10. osztályosok: | Gyönki Dominik Botond | Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium, Eger |
11-12. osztályosok: | Bártfai Kristóf Bendegúz | Tiszaújvárosi Eötvös József Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium, Tiszaújváros |