A versenyről

A múlt

A középiskolás korosztálynak már a nyolcvanas évek elején szerveztek budapesti, megyei és majdnem országos programozói versenyeket az NJSzT, a SzTAKI, az FPI, a KISz KB és mások közreműködésével. Az iskolaszámítógép-program és az egyre-másra alakuló mikroszámítógépes klubok hatására 1985-ben végre megszületett az elhatározás, és ennek eredményeként a Nemes Tihamér Verseny.

A 2003/2004-es tanév újdonsága volt, hogy a Nemes Tihamér OITV III. korcsoportjából hivatalos Informatika OKTV lett, amely mind lebonyolításában, mind feladat típusaiban megegyezik a korábbi III. korcsoportos versennyel.

Az Informatika OKTV kezdetektől fogva két kategóriás volt (programozás, illetve alkalmazás), a Nemes Tihamér OITV-n belül pedig a 2005/2006-os tanévben indult el a 9-10. osztályosok alkalmazói kategóriája. A 2015/2016-os tanévtől ezt a korcsoportot kettébontottuk, 7-8., illetve 9-10. osztályos korcsoportra.

A jelen: verseny három fordulóban, és az Informatika OKTV alkalmazás kategóriájában

  • Az Alkalmazás kategória három korcsoportja:
    • Nemes Tihamér OATV 1. korcsoport: 7-8. osztályos tanulók.
    • Nemes Tihamér OIAV 2. korcsoport: 9-10. osztályos tanulók.
    • Informatika OKTV alkalmazás kategóriája: 11-12. osztályos tanulók.
  • A verseny iskolai fordulóját minden jelentkező iskola saját tantermében rendezheti meg, de több iskola közösen is megrendezheti.
  • A regionális fordulót az erre vállalkozó közép- és felsőfokú oktatási intézmények rendezik meg a saját körzetükhöz tartozó iskolák diákjai számára.
  • Az országos fordulót Budapesten rendezzük meg, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kar számítógéptermeiben.
  • A verseny három fordulójában semmilyen írásos segédeszköz nem használható.
  • A regionális, illetve az országos forduló eredményében az előző forduló eredményét 25%-os súllyal figyelembe vesszük:
    • az iskolai fordulóban maximum 400 pontot lehet kapni, ebből legfeljebb 100 pontot (a megszerzett pontok 25%-át, egészre kerekítve) visz tovább a versenyző a regionális fordulóba;
    • a regionális fordulóban maximum 300 "új" pontot lehet szerezni, az iskolai fordulóból hozott maximális 100 ponttal együtt tehát nem több, mint 400 pontot kaphat a versenyző, amelyből legfeljebb 100 pontot (a megszerzett pontok 25%-át, egészre kerekítve) vihet tovább az országos fordulóba;
    • az országos fordulóban ugyancsak maximálisan 300 "új" pontot lehet összeszedni, a helyezési sorrend megállapításához, ehhez adjuk hozzá a regionális fordulóból hozott maximum 100 pontot.
  • Az iskolai, illetve a regionális fordulóból az összes versenyző azonos eséllyel jut tovább az elért pontszám alapján, az egyes iskoláknak, illetve régióknak nincsenek előre megállapított továbbjutási kvótái.
  • Az iskolai forduló után a dolgozatokat az iskolákban a tanárok javítják ki, majd a legalább 150 pontot elért dolgozatokat megküldik a területileg illetékes regionális versenybizottságnak (RVB), az OKTV kategóriát pedig az OH-nak.
  • Az RVB tagjai egységesítik a javítást, és a továbbjutó versenyzőket meghívják a regionális fordulóba.
  • A regionális forduló után a megoldásokat az RVB tagjai javítják ki, majd megküldik az OVB-nek.
  • Az OVB tagjai egységesítik a javítást, és a legjobb 60-80 versenyzőt meghívják az országos fordulóba, a döntőbe.

  • Az egységes jelleg és értékelés érdekében mind a három fordulóban az OVB "szállítja" a feladatokat a megfelelő példányszámban sokszorosított feladatlapokon, illetve elektronikus levélben.
  • A regionális és az országos fordulóban az OVB és az RVB-k megállapodása szerint a következő szoftver eszközök használhatók: MS Office (Access, Excel, Word, Powerpoint) vagy OpenOffice.org, LibreOffice, MySQL, Paint, Inkscape, GIMP, de megengedhető, hogy magasabb verziójú programok legyenek telepítve.

Tartalmi vonatkozások

Követelmények

A verseny elsődleges célja az, hogy a középiskolák tanulóinak lehetőséget adjon alkalmazási ismereteik és képességeik összehasonlítására. Egyúttal szeretnénk segítséget adni a számítástechnika iránt érdeklődő tanulóknak és tanáraiknak az iskolai foglalkozások tematikájának összeállításához. A versenybizottság nyílt, szívesen látjuk mindazok észrevételeit, kritikáját, részvételét a versenyek céljának meghatározásában, előkészítésében és megszervezésében, akik ezt társadalmi munkában vállalják, és akik maguk semmilyen módon nem érdekeltek a versenyben.

Az alkalmazási területek áttekintésével az egyes fordulókhoz más-más alkalmazási területeket rendeltünk. A Nemes Tihamér OITV-n:

1. forduló (2 óra) 2. forduló (5 óra) 3. forduló (6 óra)
Rajzolás Prezentáció Prezentáció és képszerkesztés
Szövegszerkesztés Szövegszerkesztés Szövegszerkesztés
Táblázatkezelés Táblázatkezelés Táblázatkezelés

Az Informatika OKTV alkalmazás kategóriájában:

1. forduló (3 óra) 2. forduló (5 óra) 3. forduló (6 óra)
Honlap-készítés Prezentáció Képszerkesztés
Szövegszerkesztés Szövegszerkesztés Szövegszerkesztés
Táblázatkezelés Táblázatkezelés Képszerkesztés
--- Adatbázis-kezelés Adatbázis-kezelés

A versenyzők köre miatt a három fordulóban a feladatok jellege is különbözik egymástól:

1. forduló (3 óra) 2. forduló (5 óra) 3. forduló (6 óra)
Reprodukciós feladatok, valamint minta alapján elkészítendő feladatok. Minta alapján elkészítendő feladatok. Minta, valamint leírás alapján elkészítendő feladatok.

Az első forduló kisebb részben az eszközhasználatban való jártasságot méri. Ehhez a versenyzők felerészt olyan feladatokat kapnak, amelyekben minden megoldandó feladatot részletesen leírunk (pl. igazítsd középre, írd 14 pontos betűkkel, rajzolj kb. 4 cm oldalhosszúságú piros négyzetet, .). Ezzel a tanulók kreativitásának viszonylag kevés szerepet hagyunk, az eszközismeretet pedig azzal mérjük, hogy a nagyon sok részfeladatból az adott időtartam alatt hányat tudnak megoldani. A részletes feladatleírás mellé a versenyzők természetesen mintát is kapnak.

Az első forduló nagyobb részében és a második fordulóban a feladatok újabb fajták. Ezeknél a feladatoknál a versenyzők mintát kapnak (szöveges dokumentum, táblázat, .), aminek alapján a megoldást el kell készíteniük. Ebben az esetben természetesen nem várjuk el, hogy a versenyzők pontosan lemérjék, hogy egy szöveg karakterei hány pontosak, egy kör pontosan milyen sugarú, ., de ha a mintán valami jól láthatóan különböző méretű, típusú, akkor annak a megoldásban is különbözőnek kell lenni.

Harmadik fordulóban megszűnik az első forduló feladattípusa. A feladatok egy része olyan jellegű marad, mint a második forduló új feladattípusa (azaz egy kapott minta alapján kell elkészíteni valamit, de ehhez semmilyen konkrét utasítást nem csatolunk). A feladatok másik részénél pedig még mintát sem adunk, csupán egy feladatleírást. Ebből a versenyzőnek kell kitalálni, hogy a feladat megoldásában mit kell elkészítenie.

A három fordulót jól jellemezheti az alábbi példa:

Példa:

1. forduló: Rajzolj magyar zászlót, amely egy 6*10 centiméteres téglalap, a felső 2 centiméteres csíkja piros, a középső fehér, az alsó pedig zöld színű!

2. forduló: Rajzold meg a mellékelt ábrán látható zászlót!

3. forduló: Rajzolj magyar zászlót!

Mind a három fordulóban közös, hogy a megoldások elkészítéséhez sok adatra, szövegre, képre van szükség, amelyet a versenyzők különböző típusú állományokban kapnak meg, azaz a gépelési munkájuk ebből a szempontból minimális. Természetesen az állományok sokszor nem olyan formátumúak, mint amilyet a feladat megoldásában el kell készíteni, azaz szükség lehet átalakítási/konverziós lépésre.

A megoldás(ok) értékeléséhez csak a feladatokban előírt állományokat kell beadni.

Reméljük, hogy a versenyen indulók nagy része az informatikai módszerek kiváló alkalmazójává válik majd, de a versenyen természetesen nem várjuk el, hogy a versenyzők egyes szakterületek specialistái legyenek.

A szükséges ismeretek

Érdemes részletesebben megismerni azokat a témaköröket, amelyek ismeretét feltételezik a versenyfeladatok:

Szövegszerkesztés

Szövegek beillesztése, karakterek formázása; bekezdések formázása (igazítás; felsorolás; számozás); képek és más objektumok beillesztése; formázása; táblázatkészítés (táblázat / táblázatcellák formázása; cellák összevonása / felosztása), tabulátorok, hasábok, élőfej és élőláb, lábjegyzet, hivatkozások, háttér, szegélyek, mintázatok, oldalbeállítások, nyelvi szolgáltatások, stílusok készítése / módosítása; dokumentumok készítése szöveges leírás, megadott minta vagy előírt követelmények alapján.

Prezentáció készítés

Szövegbevitel / módosítás / formázás; diaelrendezések alkalmazása; élőfej, élőláb használata; helyőrzők formázása; médiaelemek (kép; videó; hang) beszúrása fájlból/ gyűjteményből; (weboldalra; diakockára mutató) hivatkozások elhelyezése objektumokon; objektumok animációja (hatások, időzítések, útvonal megadása); dia áttűnések; diakockák hátterének beállítása; rajzeszközök használata; objektumok formázása, objektumok sorrendjének beállítása; objektumok csoportosítása; több objektum kijelölése; tervezősablon használata; diaminta használata; diagram készítése; táblázat beszúrása; szervezeti diagram készítése; vetítési beállítások módosítása; bemutató elmentésének módjai (weblap; úticsomag); prezentáció készítése szöveges leírás és/vagy megadott minta alapján.

Rasztergrafika

Kép tulajdonságainak beállítása (méret, háttérszín, felbontás, színmélység);szabadkézi rajzolás; ecset tulajdonságainak (méret, szín, alak, átlátszóság) beállítása; szín beállítása különböző koordinátarendszerek szerint (RGB, HSL, HTML kód); vonalak, görbék, síkidomok, alakzatok rajzolása; alakzat kitöltése; színcsere; felirat elhelyezése a képen; terület kijelölési módjai (szabadkézzel vagy alakzatok segítségével); kijelölt terület törlése, másolása, módosítása; gyakori képmanipulálási műveletek (átméretezés, vászon méretének megváltoztatása, tükrözés, forgatás, levágás, világosság/kontraszt beállítása); képek exportálása különböző formátumokban; kép készítése/módosítása szöveges leírás és/vagy megadott minta alapján

Vektorgrafika

Kép tulajdonságainak beállítása; objektum szabadkézi rajzolása; síkidomok; alakzatok rajzolása; objektumok csomópontjainak módosítása; objektumok formázása (kitöltés és vonal tulajdonságai); objektum kitöltése színátmenettel; objektumok sorrendjének (takarásának) beállítása; objektumok kijelölése / csoportosítása / klónozása; csoportosított objektumok felbontása; alap objektumokból összetett (egyesített) objektumok készítése; ábra elmentése különböző formátumokban; ábra exportálása bitképben; ábra készítése szöveges leírás és/vagy megadott minta alapján.

Honlapszerkesztés

Szövegek beillesztése, formázása; relatív/abszolút mértékegységek; lap tulajdonságainak megadása (háttérkép; háttérszín; linkek színe; oldalcím; meta elemek); hivatkozások és könyvjelzők elhelyezése, használata; bekezdések formázása (igazítás; felsorolás; számozás); rajzelemek, képek beillesztése; kép adott színének átlátszóvá tétele; Flash animációk beillesztése; táblázatkészítés (táblázat / táblázatcellák formázása; cellák összevonása / felosztása) beágyazott keret használata; képtérkép (imagemap) készítése; űrlapok létrehozása (szövegmező, választókapcsoló, jelölőnégyzet, szövegterület, legördülő menü, gombok (elküld; alaphelyzet)); űrlap tartalmának továbbítási módjai (e-mail; cgi); get/post metódus közti különbség; stílusállomány kapcsolása a laphoz; egyszerű stílusok készítése/módosítása; weblap készítése szöveges leírás és/vagy megadott minta alapján.

Táblázatkezelés

Táblázat létrehozása/módosítása/formázása szöveges leírás, megadott minta vagy előírt követelmények alapján; importálás más formátumokból (sima szöveg, szöveges dokumentum, más típusú táblázat, weblap stb.); exportálás más formátumokba; cellaformázás (adattípusok, egyéni formátum létrehozása/módosítása, karakterformázás, egye­ítés/szétválasztás, igazítás, szegély és mintázat stb.); sorok, oszlopok formázása, elrejtése, feloldása, címsorok rögzítése, lap- és cellavédelem; formátum másolása, feltételes formázás; irányított beillesztés speciális esetei; cellatartomány rendezése, szűrése (auto- és irányított szűrés); képletek, függvények (főként logikai, dátum- és idő-, szövegmanipulációs és információs, továbbá az egyszerűbb matematikai, statisztikai, mátrix- és adatbázis-, valamint a legegyszerűbb pénzügyi függvények), egymásba ágyazott függvények, több munkalapot használó függvények, tömbképletek alkalmazása; részösszegek kezelése; célértékkeresés, esetvizsgálat, bővítmények (pl. solver, feltételes összegzés); egy- és kétváltozós adattáblák; kimutatás és kimutatásdiagram; űrlapelemek; képek és más objektumok beszúrása; diagramkészítés: típusok kiválasztása, módosítása, kombinálása, diagramterület formátumának beállítása/módosítása (pozicionálás, címek, feliratok, jelmagyarázat, tengelyek, szegély, mintázat stb,); trendvonal felvétele; élőfej, élőláb (mezőkkel); munkafüzet ill. részeinek előkészítése nyomtatásra.

Adatbázis-kezelés

Adattáblák létrehozása; adatok importálása; táblák közötti kapcsolatok beállítása; frissítő, törlő, módosító és választó lekérdezések készítése: megfelelő táblák kiválasztása, kapcsolatok beállítása esetleg törlése, feltételek megfogalmazása, függvények használata (szöveg függvények, matematikai függvények, IIf, .), csoportosítás, csoportokra vonatkozó feltételek megfogalmazása, eredmény sorok formázása, rendezése, összetett lekérdezések készítése; űrlapok létrehozása: címkék, beviteli mezők, gombok elhelyezése, formázás, paramétertől függő lekérdezés futtatása; jelentések készítése: adatok csoportosítása, formázása, függvények használata.

Ajánlott irodalom

A felkészülés megkönnyítésére a versenybizottság a következő könyveket ajánlja a versenyzők figyelmébe:

A. Alapvető számítástechnikai és alkalmazási ismeretek

A1. Bodnár István-Magyary Gyula: Szövegszerkesztés, Kiskapu Kft., 2005

A2. Bodnár István-Magyary Gyula: Táblázatkezelés, Kiskapu Kft., 2005

A3. Bodnár István-Magyary Gyula: Adatbázis-kezelés, Kiskapu Kft., 2005

A4. Bodnár István-Magyary Gyula: Vektorgrafika és prezentáció , Kiskapu Kft., 2005

A5. Bodnár István-Magyary Gyula: Képszerkesztés, Kiskapu Kft., 2005

B. Példatárak

B1. A mindenkori hivatalos ECDL vizsgapéldatár (Kossuth Kiadó).

B2. Reményi Z., Siegler G., Szalayné Tahy Zs.: Érettségire felkészítő feladatgyűjtemény , Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2003

C. Felkészítő tananyag

C1. Csongrádi Tamás: Tehetséggondozás az informatikában - Adatbázis-kezelés. http://tehetseg.inf.elte.hu/tananyagok/adatbazis

C2. Kiss Csaba: Tehetséggondozás az informatikában - Képszerkesztés. http://tehetseg.inf.elte.hu/tananyagok/kepszerk/

C3. Gyurján-Barta Anita: Tehetséggondozás az informatikában - Prezentációkészítés. http://tehetseg.inf.elte.hu/tananyagok/prezentacio/

C4. Gyurján-Barta Anita: Tehetséggondozás az informatikában - Szövegszerkesztés. http://tehetseg.inf.elte.hu/tananyagok/szovszerk/

C5. Molnár Katalin: Tehetséggondozás az informatikában - Táblázatkezelés. http://tehetseg.inf.elte.hu/tananyagok/tablazatkez/

C6. Kiss Csaba: Tehetséggondozás az informatikában - Webszerkesztés. http://tehetseg.inf.elte.hu/tananyagok/webszerk/

A verseny menete

A hivatalos versenyfelhívás az Oktatási Hivatal honlapján a tanulmányi versenyek között jelenik meg.

A versennyel kapcsolatos aktuális tudnivalókat közzétesszük az NJSzT hírlevelében, továbbá a

http://tehetseg.inf.elte.hu/

elektronikus faliújságon. Elektronikus levélben a legfrissebb tudnivalókról tájékoztatás kérhető a nemestihamer@inf.elte.hu címen is. A verseny hozzávetőleges menetét foglaljuk össze az alábbiakban.

Szeptember elején az RVB-k iskolájának igazgatóját felkérjük, hogy az iskola tanárai közül az előző évben résztvevő tanárokat, valamint az újonnan jelentkezőket támogassa az RVB-ben való munkában.

Szeptemberben az iskolák az ADAFOR-programon keresztül jelentkeznek az informatika OKTV-re.

Október 15.-ig a nemestihamer@inf.elte.hu címre küldött elektronikus levélben megírják az OVB-nek az iskola nevét, címét, telefonszámát, elektronikus címét (nyilvános elektronikus címet kérünk, amely külső hálózatról is elérhető és a versenyért felelős tanár naponta olvassa), továbbá hogy hány tanuló jelentkezik a versenyre (kategóriánként és korcsoportonként), és ki a felelős a versenyért az iskolában (a jelentkezés elfogadásáról visszajelzést küldünk).

November elején az OVB, illetve az OH megküldi az iskoláknak az iskolai fordulóhoz a feladatlapokat és a kísérő anyagokat, továbbá annak az RVB-nek a címét, amelynek majd el kell küldeniük a legalább 160 pontra értékelt dolgozatokat.

Novemberben az INFO ÉRA konferencián (http://www.infoera.hu) szakmai megbeszélést tartunk a versenyről és a felkészülésről, felkészítésről.

December elején kell továbbítani az iskolákból a legalább 160 pontos dolgozatokat a területileg illetékes RVB-nek, illetve az OKTV-t az OH-nak.

Január közepén az RVB-k értesítik a körzetükbe tartozó iskolákat arról, hogy versenyzőik közül kik jutottak tovább a regionális fordulóba.

Február közepén az RVB-k a legalább 160 pontos megoldásokat megküldik az OVB-nek.

Március elején az OVB értesíti az iskolákat és az RVB-ket arról, hogy versenyzőik közül kik jutottak tovább az országos fordulóba. Az RVB-k értesítik az iskolákat a részletes eredményekről.

Március közepén az RVB-k regionális (megyei) eredményhirdetést tarthatnak a 2. forduló eredményei alapján.

Április elejéig az OVB értesíti az iskolákat és az RVB-ket a helyezésekről. Az RVB-k értesíthetik az iskolákat a részletes eredményekről.

Májusban a Nemes Tihamér OATV döntőseinek az OVB országos eredményhirdetést tart Budapesten.

Versenybizottságok

A regionális versenybizottságok

Minden megyében - Budapestet is beleértve - több RVB is lehet, de ezek egymással mindenben egyeztetnek, s a második forduló után közös regionális eredményt hirdetnek. Egy helységen belül - Budapestet kivéve - kijelöltünk egy elsődleges résztvevőt, akinek az OVB a leveleket küldi, s ő adja tovább azokat a város többi RVB-tagjának. Ha egy településen két vagy több iskola is fogad versenyzőket a regionális fordulóban, megoszthatják egymás között a versenyzőket terület szerint.

Baranya megye (BA)

Zipernowsky Károly Műszaki Szakközépiskola, Makány György (makany.gyorgy@gmail.com), Khín István (istvan@dus.sulinet.hu)

7622 Pécs, 48-as tér 2., tel. (72) 513-260

Bács-Kiskun megye, Baja (BKB)

Bajai III. Béla Gimnázium, Sziegl Hajnalka (szieglh@gmail.com), Braun Adrien, Lepres András (lepres51@gmail.com), Gottlieb Gábor, Szigethy Géza, Lepres Andrásné

6500 Baja, Szent Imre tér 5., tel. (79) 325-642, fax: 322-954

Az RVB-BKB további tagjai:

Szent László Általános Művelődési Központ, Bustya István

6500 Baja, Katona József u. 3., tel. (79) 523-770, fax. (79) 523-783

Békés megye (BE)

Békéscsabai SzC Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskolája és Kollégiuma, Kovács László (kola.kl@gmail.com), Tóth János (toth.jani@gmail,com)

5600 Békéscsaba, Irányi u. 3-5., tel. (20) 9260 288

Az RVB-BE további tagjai:

Rákóczi István Péter (ripeter@gmail.com)

Borsod-Abaúj Zemplén megye (BAZ)

Földes Ferenc Gimnázium, (RVBinfoBAZ@ffg.hu) Csató Endre (csatoe@ffg.hu), Takács Imre (itakacs@ffg.hu)

3525 Miskolc, Kelemen Didák utca 5., tel.: (46) 508-459

Budapest, Angyalföld (BAN)

Berzsenyi Dániel Gimnázium, Siegler Gábor (siegler.gabor@gmail.com), Kévés Rita (bdg.keves.rita@gmail.com)

1133 Budapest, Kárpát u. 49-53., tel. (1) 359-2205

Budapest koordináció

Jeneiné Horváth Kinga (jhkinga@gmail.com; A budapesti dolgozatok beküldési címe: jhknemes@gmail.com)

Budapest, ELTE Trefort (BET)

ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium, Farkas Csaba(farkas.csaba@trefort.elte.hu)

1088 Budapest, Trefort utca 8., tel: 06-1-4604463

Budapest, ELTE Apáczai (BEA)

ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Pákozdi Péter (ppeter@apaczai.elte.hu), Pirity Tamás Gábor (ptg@apaczai.elte.hu)

Budapest, Papnövelde utca 4-6., tel: 06-1-2661427

Budapest, ELTE Radnóti (BER)

ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium, Szatmári Kálmán(szatmari.kalman@radnoti.elte.hu), Simon Réka

Budapest, Cházár András utca 10., tel: 06-1-4116500/4053

Budapest, Zugló (BZ)

Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum , Györgyi Tamás (gyorgyi.tamas@petrik.hu), Urbin Péter (urbin.peter@petrik.hu)

1146 Budapest, Thököly út 48-54.., tel. (1)- 343 4810

Csongrád megye (CS)

SzTE Ságvári Endre Gimnázium és Általános Iskola, Bíró Zsolt (Biro_Zs@gyakg.u-szeged.hu)

6722 Szeged, Szentháromság u. 2., tel (62) 544-000/3371, fax: 544-350

Az RVB-CS további tagjai:

Radnóti Miklós Gimnázium, Ábrahám Ferenc Gábor (Afg@rmg.edu.hu)

6720 Szeged, Tisza Lajos krt. 6-8., tel. (62) 450-673

Fejér megye (FE)

Teleki Blanka Gimnázium, Tobak Mária (egyedmari@gmail.com) , Szücs István (szucs@fejer-hvk.hu)

8000 Székesfehérvár, Budai út 7., tel. (22) 506-162, fax: 505-472

Győr-Moson-Sopron megye (GSM)

Győri SZC Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnázium, Márton Csaba (marcsa@baksagimi.hu), Ács Kurucz László

9024 Győr, Örkény István u. 8-10., tel., fax: (96) 431-548, 431-116

Hajdú-Bihar megye (HB)

Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája, Rácz Ildikó(raczildi75@gmail.com, rvb.hbm@gmail.com)

4029 Debrecen, Csengő utca 4.

Az RVB-HB további tagjai:

Tóth Árpád Gimnázium, Bordi István, Hotzi Tibor

4024 Debrecen, Szombati István u. 12., tel. (52) 411-225, fax. (52) 419-297

Bocskai István Gimnázium, Dobóné Kelemen Rita

4220 Hajdúböszörmény, Bocskai tér 12., tel. (52) 229-368

Berettyóújfalui Szakképzési Centrum Közgazdasági Szakgimnáziuma, Kerékgyártó Tamás

4200. Hajdúszoboszló, Gönczy Pál u. 17., tel. (52) 362-925

Heves megye (HE)

Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium, Nemcsik János (Nemcsikj@nejanet.hu), Busi Lajos, Zentai Péter, Erki Gábor, Macsinka Gábor

3300 Eger, Rákóczi u. 48., tel. (36) 320-855, fax: 325-311

Az RVB-HE további tagjai:

Eszterházy Károly Egyetem, Dr. Király Sándor (ksanyi@aries.ektf.hu), Koczka Ferenc

Jász-Nagykun-Szolnok megye (JNS)

Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium, Baloghné Tugyi Mária (baloghnetm@gmail.com)

5000 Szolnok, Tiszaparti sétány 4/a., tel. 30/573-2578

Az RVB-JNS további tagjai:

Varga Katalin Gimnázium, Kiss László (kissl@pr.hu)

5000 Szolnok, Szabadság tér 6., tel. 20/951-7912

Verseghy Ferenc Gimnázium, Tekse Marianna (teksemarianna@gmail.com)

5000 Szolnok, Tiszapark 1.

Komárom-Esztergom megye (KE)

Bárdos László Gimnázium, Rajcsány Miklós (rmiklos1@gmail.com), Krcs Árpád (krcsarpad@gmail.com)

2803 Tatabánya, Gál István ltp. 701., fax/tel. (34) 311-749, 339-571

Nógrád megye (NO)

Nógrád Megyei Szakképzési Centrum Táncsics Mihály Technikum, Kovácsné Karácsony Éva (kokaeva@gmail.com), Szerző István (szerzo.istvan@gmai.com)

3100 Salgótarján, Május 1. út 58., tel. (32) 411-898, fax: (32) 417-248

Pest megye, Cegléd (PC)

Ceglédi Szakképzési Centrum Közgazdasági és Informatikai Technikum, Motyovszki Tibor (motyo@ckik.hu), Bethlendi Szabolcs, Imréné Lukácsi Ildikó (Ildi@ckik.hu), Gergely János, Imre Sándor, Megyesi Zoltán, Dr. Salamon József, Senkeiné Baranyai Judit, Szabó Emánuel, Szabó Dániel

2700 Cegléd, Kossuth Ferenc utca 32., tel.,fax: (53) 505-095, 505-090

Pest megye, Vác (PV)

Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma, Gyombolai Ferenc(gyombolai.ferenc@boronkay.hu), Gyombolainé Cserny Zsuzsanna (cserny.zsuzsanna@boronkay.hu), Orgoványi József (orgovanyi.jozsef@boronkay.hu), Wiezl Csaba (wiezl.csaba@boronkay.hu).

2600 Vác, Németh László út 4-6., tel: (27) 317-077, .,fax: (27) 315-093

Somogy megye (SO)

Táncsics Mihály Gimnázium, Kovács Ágnes ( senorita.inesita@gmail.com, kovagi.tancsics@gmail.com), Biczóné Lengyel Beáta (biczo.bea@gmail.com), Kincses László (kincsesster@gmail.com), Raskoványi Miklós (raskovanyi@gmail.com)

7400 Kaposvár, Bajcsy-Zsilinszky u. 17., tel. (82) 512 128

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (SSB)

Komoróczy Tamás (szolarisz@gmail.com )
Nyíregyházi Szakképzési Centrum Széchenyi István Technikuma és Kollégiuma, Szabó Ákos (szaboakos2000@gmail.com), Dantesz Tamás (danteszt@gmail.com)

4400 Nyíregyháza, Városmajor u. 4., tel. (70) 1995 667

Az RVB-SSB további tagjai:

Nyíregyházi Vasvári Pál Gimnázium, Komoróczy Tamásné (kstunde@gmail.com), Komoróczy János (komoroczy65@gmail.com)

Tolna megye (TO)

Energetikai Technikum és Kollégium, Bezzegné Nikl Éva (bezzegne@eszi.hu), Kirr Ágnes (kirr@eszi.hu)

7030 Paks, Dózsa György út 95., tel. (75) 519-300, fax. (75) 414-282

Vas megye (VA)

VMSzC Puskás Tivadar Szakképző Iskola és Kollégium, Berzsenyi Kollégium, Bende Imre (bendei@berzsenyikoll-szhely.edu.hu)

9700 Szombathely, Ady Endre tér 2., tel. (94) 312-198

Az RVB-VA további tagjai:

Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum (KASZC) Herman Ottó Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, Spaits Sándor (spaits.sandor@hermanszombathely.hu)

9700 Szombathely, Ernusz K. u. 1., tel. (94) 512-429

Szent Gotthárd Általános Iskola és Gimnázium, Joó Tamás (jootamas73@gmail.com)

9970 Szentgotthárd, Széll Kálmán tér 2-4.Telefon: (94) 554-227

Veszprém megye (VE)

Pannon Egyetem Matematika Tanszék, Pozsgai Tamás (pozsgai@almos.uni-pannon.hu)

8200 Veszprém, Egyetem u. 10., tel.: (88) 624000/6106

Az RVB-VE további tagja:

Lovassy László Gimnázium, Báder Anikó, Szabó László, Pozsgainé Becze Boglárka

8200 Veszprém, Cserhát ltp. 11.

Medgyaszay István SZIGK, Boros Ágnes (Boros.Agnes@gmail.com)

8200 Veszprém, Tüzér út 42., tel.: (88) 560-675

Zala megye (ZA)

Zrínyi Miklós Gimnázium, Horváth Attila (HorvathA@zmgzeg.edu.hu), Kiss Zsolt (KZs@zmgzeg.edu.hu), Ipcsics Csilla (ipcsicscs@gmail.com), Horváthné Kurucz Ibolya (ibolyahk@gmail.com)

8900 Zalaegerszeg, Rákóczi út 30., tel, fax: (92) 313-490

Zala megye, Nagykanizsa (ZAN)

Batthyány Lajos Gimnázium, Erdősné Németh Ágnes (erdosne@blg.hu), Kele Krisztián (kele.krisztian@blg.hu)

8800 Nagykanizsa, Rozgonyi u. 23. tel: (30)4024182

Az országos versenybizottság

Az Országos Versenybizottság (OVB) egyetemi oktatókból, valamint olyan tanárokból áll, akik jelenleg közvetlenül nem érintettek a középiskolai oktatásban. Középiskolai tanár tagjaink olyan funkciókban szerepelnek, amelyek nem kapcsolódnak a verseny feladatsoraihoz.

Az OVB vesz részt nemzetközi versenyek előkészítésében, válogatóversenyek szervezésében és lebonyolításában. Az OVB és vezetőinek címe:

Zsakó László, ELTE IK Média- és Oktatásinformatikai Tanszék
   Tel.: (1) 372-2500/8468
   E-cím: nemestihamer@inf.elte.hu, Zsako@caesar.elte.hu

Az OVB tagjai:

Zsakó László ELTE IK MOT zsako@caesar.elte.hu
Abonyi-Tóth Andor ELTE IK MOT abonyita@inf.elte.hu
Bende Imre ELTE IK MOT beiraai@inf.elte.hu
Bernát Péter ELTE IK MOT bernatp@inf.elte.hu
Daiki Tennó ELTE IK MOT dt@inf.elte.hu
Varga Dániel ELTE IK IRT varga.daniel.7@gmail.com
Szabó Zsanett ELTE IK MOT szaboo.zsanett@gmail.com
Törley Gábor ELTE IK MOT pezsgo@inf.elte.hu

Praktikus tudnivalók

Fontos "részletkérdések"

A regionális és az országos fordulóban a versenyzők azonosító kódot kapnak, amely a versenyzők feladatmegoldási könyvtárát azonosítja. A versenyzőket azonosító kód két vagy három betűje a régió jele, két-három számjegye pedig a versenyző sorszáma. Pl. VE37 a 37-es jelű Veszprém megyei versenyzőt azonosítja. Ez a kód nem titkos, az objektív értékelő rendszer miatt titkosságra nincs szükség.

A versenyzőket figyelmeztetni kell arra, hogy megoldásaikat rendszeresen (15-30 percenként) mentsék, mégpedig úgy, hogy a korábbi változatok is megmaradjanak. A versenyző könyvtárának neve a versenyző azonosítója legyen. Az egyes állományok pontos nevét a feladatleírás tartalmazza, ettől eltérni nem szabad.

Az RVB a beküldésre alkalmas megoldásokat tömöríti, és elektronikus levélben továbbítja az OVB-nek. A tömörített állomány neve a versenybizottság kódja legyen, pl. VE.ZIP. Párhuzamosan kell beküldeni a kísérő dokumentumokat: a versenyzők eredményeit tartalmazó, "szabványosított" szerkezetű adatbázist (pl. VE.XLS).

Az installált alkalmazói rendszernek az összes helyszínen mind a versenyek, mind az értékelés ideje alatt azonosaknak kell lenniük.

Támogatóink

A Nemes Tihamér verseny költségeit az NJSzT rendezvényeinek bevételeiből, az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásából fedezzük.

A Nemes Tihamér OATV és az Informatika OKTV alkalmazás kategória győztesei

2004.
11-12. osztályosok: Tassy Gergely Veres Péter Gimnázium, Budapest
2005.
11-12. osztályosok: Mádi Gábor Neumann János Középiskola, Eger
2006.
9-10. osztályosok: Danka Miklós András Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
11-12. osztályosok: Darvas Dániel Szent István Gimnázium, Budapest
2007.
9-10. osztályosok: Csikota Balázs Szent Benedek Ált. Isk. és Gimn., Budapest
11-12. osztályosok: Darvas Dániel Szent István Gimnázium, Budapest
2008.
9-10. osztályosok: Várkonyi Zsombor Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
11-12. osztályosok: Darvas Dániel Szent István Gimnázium, Budapest
2009.
9-10. osztályosok: Várkonyi Zsombor Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
11-12. osztályosok: Kerek Dániel Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
2010.
9-10. osztályosok: Egyed Bálint Zrínyi Miklós Gimnázium, Zalaegerszeg
11-12. osztályosok: Mellik Eszter Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
2011.
9-10. osztályosok: Bögös Ádám Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
11-12. osztályosok: Marussy Kristóf Szent István Gimnázium, Budapest
2012.
9-10. osztályosok: Székely Szilveszter Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
11-12. osztályosok: Kővágó Zoltán Szent István Gimnázium, Budapest
2013.
9-10. osztályosok: Székely Szilveszter Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
11-12. osztályosok: Tilk Bence Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
2014.
9-10. osztályosok: Dobos-Kovács Mihály Szent István Gimnázium, Budapest
11-12. osztályosok: Székely Szilveszter Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
2015.
9-10. osztályosok: Lencsés Ádám Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
11-12. osztályosok: Székely Szilveszter Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
2016.
7-8. osztályosok: Horváth Anna Lili Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium, Győr
9-10. osztályosok: Zsemberi Dániel Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
11-12. osztályosok: Dobos Kovács Mihály Szent István Gimnázium, Budapest
2017.
7-8. osztályosok: Molnár Máté Szent László Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Kollégium Kisvárda
9-10. osztályosok: Horváth Anna Lili Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium, Győr
11-12. osztályosok: Lencsés Ádám Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
2018.
7-8. osztályosok: Orosz Réka Ildikó Kállósemjéni Diákokért és Ifjakért Egyesület Kállósemjén
9-10. osztályosok: Sepsi Csombor Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium, Zalaegerszeg
11-12. osztályosok: Zsemberi Dániel Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
2019.
7-8. osztályosok: Kovács Kristóf Szent László Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Kollégium Kisvárda
9-10. osztályosok: Sepsi Csombor Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium, Zalaegerszeg
11-12. osztályosok: Nagy Márton VSzC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma, Vác
2020.
7-8. osztályosok: Papik Petra Szent László Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Kollégium Kisvárda
9-10. osztályosok: Fülep Dániel Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
11-12. osztályosok: Nagy Márton VSzC Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma, Vác
2021.
7-8. osztályosok: Németh Eszter Szent László Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Kollégium Kisvárda
9-10. osztályosok: Bártfai Kristóf Bendegúz Tiszaújvárosi Eötvös József Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium, Tiszaújváros
11-12. osztályosok: Horcsin Bálint Németh László Gimnázium, Budapest
2022.
7-8. osztályosok: Németh Eszter Szent László Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Kollégium Kisvárda
9-10. osztályosok: Végh Levente Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
11-12. osztályosok: Orosz Réka Ildikó Nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium, Nyíregyháza
2023.
7-8. osztályosok: Eke Márk Diószegi Kis István Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Berettyóújfalu
9-10. osztályosok: Gyönki Dominik Botond Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium, Eger
11-12. osztályosok: Bártfai Kristóf Bendegúz Tiszaújvárosi Eötvös József Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium, Tiszaújváros

ugrás a lap tetejére