Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

Tehetséggondozás az informatikában – Adatbázis-kezelés / Lekérdezések /Kereszttáblás lekérdezések

Lekérdezések

Kereszttáblás lekérdezések

Kereszttáblás lekérdezéseket olyan esetekben szoktunk készíteni, amikor az adatokat két szempont szerint szeretnénk csoportosítani. A végeredmény egy a táblázatkezelőkhöz hasonló táblázat. Lényegében megfeleltethető az Excel Kimutatás eszközének.

Abban az esetben, ha a kereszttáblás lekérdezésben több táblából származó adatokat szeretnénk megjeleníteni, akkor először készítenünk kell egy olyan lekérdezést, ami tartalmazza az összes, felhasználni kívánt mezőt minden szükséges táblából.

Ellentétben a korábban tárgyalt lekérdezésekkel, a kereszttáblás lekérdezések elkészítéséhez célszerűbb a Lekérdezés varázslót használni, ugyanis nagyban megkönnyíti a dolgunkat.

OKTV 2009/2010. 3. forduló 6. feladat (Új bolygók) E részfeladat

Feladat

Ebben a részfeladatban megfelelő diagram segítségével ábrázolni kell azt, hogy a megadott években az egyes bolygófajtákból hányat fedeztek fel.

Bár nem diagram, de ez a feladat nagyon jó példa kereszttáblás lekérdezés készítésére, ezért így fogjuk megoldani.

Példa

Javasolt megoldás lépései:

  • Mivel a lekérdezéshez szükséges adatok mindegyikét a Bolygok tábla tartalmazza, ezért azt adjuk hozzá a lekérdezéshez!
  • Adjuk hozzá a lekérdezéshez a Felfedezés éve, a Bolygó típusa és a Bolygó neve mezőket! Ha megvan, mentsük a lekérdezést E_segéd néven, és zárjuk is be!
  • Kattintsunk a Létrehozás fülön a Lekérdezés varázslóra, majd válasszuk ki a Kereszttáblás lekérdezés varázslót, majd kattintsunk az Ok gombra!
A kép (nagyobb változata) külön ablakban is megtekinthető.57_full.jpg57. ábra: Kereszttáblás lekérdezés kiválasztása
  • A következő lépésben válasszuk ki az E_segéd nevű lekérdezést, majd menjünk tovább!
A kép (nagyobb változata) külön ablakban is megtekinthető.58_full.jpg58. ábra: A felhasználandó objektum (tábla vagy lekérdezés) kiválasztása
  • A következő két lépésben azt kell meghatároznunk, hogy mely mezők legyenek a sor- és oszlopfejlécek. Az biztos, hogy a Felfedezés éve és a Bolygók típusa mezők lesznek ezek, de hogy melyik adat kerüljön a sorfejlécbe, és melyik az oszlopfejlécbe, az teljesen mindegy. Legyen a Bolygók típusa a sorfejléc és a Felfedezés éve az oszlopfejléc!
  • Az utolsó előtti lépésben azt kell eldöntenünk, hogy mit is szeretnénk kiszámítani az egyes cellákban. Mivel azt kell kiderítenünk, hogy az egyes években bolygótípusonként hány új bolygót fedeztek fel, ezért nyilvánvaló, hogy a Count összesítő függvényt kell használnunk. Válasszuk ki a függvények közül, és menjünk tovább!
  • Az utolsó lépésben csak el kell neveznünk a lekérdezést. Adjuk neki az E_kereszttábla nevet, és kattintsunk a Befejezés gombra! Ha mindent jól csináltunk, akkor ezt kellett kapnunk:
A kép (nagyobb változata) külön ablakban is megtekinthető.60_full.jpg60. ábra: Az Új bolygók című feladat E részfeladatának megoldása adatlap nézetben

Vissza a tartalomjegyzékhez

Új Széchenyi terv
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.
Készült az "Országos koordinációval a pedagógusképzés megújításáért” című TÁMOP-4.1.2.B.2-13/1-2013-0007 pályázat keretében.

A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült