A versenyről

A múlt

A középiskolás korosztálynak már a nyolcvanas évek elején szerveztek budapesti, megyei és majdnem országos programozói versenyeket az NJSzT, a SzTAKI, az FPI, a KISz KB és mások közreműködésével. Az iskolaszámítógép-program és az egyre-másra alakuló mikroszámítógépes klubok hatására 1985-ben végre megszületett az elhatározás, és ennek eredményeként a Nemes Tihamér Verseny. Már az első alkalommal az ország csaknem száz középiskolájából kb. 1000 di-ák nevezett be a versenyre. A résztvevők száma azután fokozatosan nőtt, rendszeresen kb.4-5000 tanuló indul 300-350 iskolából.

A Nemes Tihamér verseny kilenc éven át kétfordulós volt. Az első fordulót az iskolákban tartottuk. A versenyzőknek 8-10 kisebb feladatot kellett megoldaniuk papíron. A dolgozatokat az egyes iskolák tanárai javították ki, "természetesen" társadalmi munkában. Az országos versenybizottság (OVB) tagjai - egyetemi oktatók és hallgatók, gyakorló számítástechnikusok - a legjobb 400-500 dolgozatot másodszor, s ha kellett, harmadszor, negyedszer is átnézték. Kezdetben 50, 1993-ban már 112 diák jutott tovább. A második forduló helyszíne mindig Budapest volt, mert csak itt tudtuk az összes versenyzőt számítógép elé ültetni a 4 órásról időközben 6 órásra nyúlt második fordulóra. 1992-ben néhányan még a jól megszokott Commodore gépen akartak dolgozni, de 1993-ban már mindenki PC-XT vagy -AT gépet használt. A versenyzőknek rendszerint egyetlen nagyobb feladatra kellett programot írniuk, választásuk szerint BASIC, Pascal, esetleg C nyelven. Az elkészült műveket az OVB tagjai értékelték és pontozták. A végleges helyezési sorrendet csak a második fordulóban kapott pontszám határozta meg.

A 15-16 és a 16-19 évesek matematikai tudása közötti különbség miatt 1990-től külön feladatsort, ill. programozási feladatot kaptak a fiatalabbak, és természetesen az eredményüket is külön értékeltük a "kisNemes" versenyben. A döntés helyesnek bizonyult, ugyanis 1990-ben még 800-nál kevesebb, 1991-ben és azóta minden évben már csaknem háromszor ennyi első-másodikos diák indult az első fordulóban. 1994-től újabb kategóriával bővült a verseny, melyben az általános is-kolások, illetve a 6-, valamint 8-osztályos gimnáziumok általános iskoláskorú tanulói vehetnek részt.

A 2003/2004-es tanév újdonsága volt, hogy a Nemes Tihamér NITV III. korcsoportjából hivatalos Informatika OKTV lett, amely mind lebonyolításában, mind feladat típusaiban megegyezik a korábbi III. korcsoportos versennyel.

Az Informatika OKTV kezdetektől fogva kétkategóriás volt (programozás, illetve alkalmazás), a Nemes Tihamér NITV-n belül pedig a 2005/2006-os tanévben indult el a 9-10. osztályosok alkalmazói kategóriája.

2008/2009-ben a versenybizottság újabb kísérletet indított, az 1. korcsoport 1. fordulójának lebonyolítását megváltoztatta. A Logo OSzTV-hez hasonlóan e korcsoport első fordulójában 60 perces írásbeli és 60 perces számítógépes feladatrészt kell a versenyzőknek megoldaniuk.

A 2015/2016-os tanévtől kezdődően a verseny második és harmadik fordulójában online értékelő rendszert használunk.

A 2018/2019-es tanévtől az Informatika OKTV első fordulójából beküldött dolgozatok olyan tanulói, akik nem jutottak be a második fordulóba, a második fordulótól átjelentkezhetnek A Nemes Tihamér Verseny 3. korcsoportjába.

A jelen: verseny három fordulóban és három korcsoportban, és az Informatika OKTV programozás kategóriájában

  • A Programozás kategória három korcsoportja:
    • 1. korcsoport: 5-8. osztályos tanulók.
    • 2. korcsoport: 9-10. osztályos tanulók.
    • 3. korcsoport: 11-12. osztályos tanulók.
  • Az Informatika OKTV programozás kategóriája: 11-12. osztályos tanulók.
  • A verseny iskolai fordulóját minden jelentkező iskola saját tantermében rendezheti meg, de több iskola közösen is megrendezheti.
  • A regionális fordulót az erre vállalkozó közép- és felsőfokú oktatási intézmények rendezik meg a saját körzetükhöz tartozó iskolák diákjai számára. Az OKTV-n beküldhető eredményt elért, de kiesett tanulók a 2. fordulótól átnevezhetnek a 3. korcsoportba.
  • Az országos fordulót Budapesten rendezzük meg, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kar számítógéptermeiben.
  • A verseny három fordulójában semmilyen írásos segédeszköz nem használható.
  • A regionális, illetve az országos forduló eredményében az előző forduló eredményét 25%-os súllyal figyelembe vesszük:
    • az iskolai fordulóban maximum 400 pontot lehet kapni, ebből legfeljebb 100 pontot (a pontok 25%-a egészre kerekítve) visz tovább a versenyző a regionális fordulóba;
    • a regionális fordulóban maximum 300 "új" pontot lehet szerezni, az iskolai fordulóból hozott maximális 50 ponttal (a pontok 25%-a egészre kerekítve) együtt tehát nem több, mint 400 pontot kaphat a versenyző, amelyből legfeljebb 100 pontot vihet tovább az országos fordulóba;
    • az országos fordulóban ugyancsak maximálisan 300 "új" pontot lehet összeszedni, a helyezési sorrend megállapításához, ehhez adjuk hozzá a regionális fordulóból hozott maximum 100 pontot.
  • Az iskolai, illetve a regionális fordulóból az összes versenyző azonos eséllyel jut tovább az elért pontszám alapján, az egyes iskoláknak, illetve régióknak nincsenek előre megállapított továbbjutási kvótái.
  • Az iskolai forduló után a dolgozatokat az iskolákban a tanárok javítják ki, majd a legalább 40%-ot elért dolgozatokat megküldik a területileg illetékes regionális versenybizottságnak (RVB).
  • Az RVB tagjai egységesítik a javítást, és a továbbjutó versenyzőket meghívják a regionális fordulóba.
  • A regionális és az országos fordulóban a versenyzők online rendszert használnak, automatikus értékeléssel.
  • Az OVB tagjai a legjobb 120-160 versenyzőt meghívják az országos fordulóba, a döntőbe.
  • Az egységes jelleg és értékelés érdekében mind a három fordulóban az OVB "szállítja" a feladatokat.
  • A feladatsorokat elektronikusan juttatjuk el az iskolai forduló rendezőihez. Az OKTV feladatok e-mailben érkeznek, és az iskolának kell sokszorosítania.
  • A regionális és az országos fordulóban az OVB és az RVB-k megállapodása szerint a következő szoftver eszközök használhatók: Geany (Free Pascal) - fpc fordítóval, MS Visual C# Express, Code::Bocks - gcc fordítóval, Java SE - JDK7, Python, MS-WINDOWS operációs rendszer alatt.
  • Az Informatika OKTV II. kategóriájának első tizenöt-húsz helyezettje vehet részt a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia válogatóversenyén. A II. kategória hat-nyolc legjobb 11. osztályos tanulója, valamint a Nemes Tihamér NPTV II. korcsoportjának első hat-tizenkettő helyezettje vehet részt a Közép-Európai Informatikai Diákolimpia válogatóversenyén, melyet a másik válogatóversennyel egy időben rendezünk.
  • A Nemes Tihamér NPV döntőjébe, illetve az Informatika OKTV II. kategóriája második fordulójába jutott lányok vehetnek részt a Lányok Európai Informatikai Diákolimpiája válogatóversenyén.
  • A Nemes Tihamér NPV I. korcsoportja első nyolc-tizenkét helyezettje, valamint a II. korcsoport korhatárnak megfelelő döntősei vehetnek részt az Európai Junior Informatikai Diákolimpia válogatóversenyén.

Tartalmi vonatkozások

Követelmények

A verseny elsődleges célja az, hogy az általános és a középiskolák tanulóinak lehetőséget adjon programozási ismereteik és képességeik összehasonlítására. Egyúttal szeretnénk segítséget adni a számítástechnika iránt érdeklődő tanulóknak és tanáraiknak az iskolai foglalkozások tematikájának összeállításához. A versenybizottság nyílt, szívesen látjuk mindazok észrevételeit, kritikáját, részvételét a versenyek céljának meghatározásában, előkészítésében és megszervezésében, akik ezt társadalmi munkában vállalják, és akik maguk semmilyen módon nem érdekeltek a versenyben.

A verseny háromfordulós. Az iskolákban tartandó, 3 (az I. korcsoportban 2) órás első fordulóban a tanulók analizáló képességét tesszük próbára számítógép használata nélkül: 6-10 kisebb feladatot (algoritmus- vagy programrészletet, működési vázlatot) adunk, és olyan kérdésekre várunk választ, mint pl. (1) mit csinál? (2) milyen hibák vannak benne? (3) milyen feltételek mellett működik? (4) mi hiányzik belőle? (5) mire használjuk a változókat? (6) megoldja-e a kitűzött feladatot? (7) hajtsd végre a szövegesen megadott algoritmust! (8) találd ki a feladatot megoldó algoritmust és hajtsd végre! stb. A második korcsoportban ebben a fordulóban számítógép nem használható.

A 2008/2009-es tanévtől kezdődően az 1 órás számítógépes forduló választható a második 1 órás számítógép nélküli forduló helyett.

A második fordulóban 3-7 kisebb, konstruáló, szintetizáló jellegű feladatot kell megoldani számítógépen; a rendelkezésre álló idő 5 (az I. korcsoportban 3) óra. Csak a futási eredményt értékeljük, nem pedig a megírt program szövegét. Súlyt helyezünk arra, hogy a versenyzők pontosan betartsák a specifikációt, ne csak tartalmilag, hanem formailag is legyenek előírás szerintiek az eredmények ? ez által biztosítjuk az objektív értékelést még akkor is, ha a javító tanár ismeri a programot készítő versenyzőt. A forduló során a megoldó programok futási idejére szigorú időlimitet nem adunk, de ha egy tesztesetre a program adott időlimiten belül nem ad eredményt, akkor azt a tesztesetet tovább már nem vizsgáljuk.

A harmadik fordulóban 3-8 nagyobb, konstruáló, szintetizáló jellegű feladatot kell megoldani; a rendelkezésre álló idő 6 (illetve 3) óra. A versenyzőknek e nagyobb lélegzetű feladat(ok) megoldását meg kell tervezniük, a programo(ka)t meg kell írniuk, számítógépet használva fel kell éleszteniük. Az időkorlátozás ebben a fordulóban hasonló a második fordulóhoz. A megoldandó feladat valamilyen módon a számítástechnikai szakmához és a mai, hazai számítástechnikai helyzethez kötődik.

A második és a harmadik fordulóban olyan nyelvek jöhetnek szóba, amelyekből viszonylag sok van az iskolákban, illetve hazánkban, és amelyeket a verseny helyszínén a versenyzők rendelkezésére tudunk bocsátani. A regionális és az országos fordulóban C++, C#, Java, Pascal és Python nyelv használható.

A megoldás(ok) értékeléséhez csak a megoldó program(ok) forrás állománya(i)t kell beadni egy online felületen. Az online értékelő rendszer azonnal értékeli a versenyző megoldását és közli a feladatra kapott pontszámot. (Értelemszerűen itt a második és harmadik fordulóban született megoldásokról van szó.)

Arra törekszünk, hogy a versenyfeladatok a problémamegoldó, algoritmizáló, modellalkotó, modularizáló készséget mérjék fel. Egy egyszerű Neumann-elvű nyelv használatában való jártasságot elvárjuk a versenyzőktől, de fontosnak tartjuk más programnyelvek (pl. Logo, Prolog, assembly stb.) szemléletmódjának ismeretét is. A hangsúly nem az egyes nyelvek részleteinek, hanem a módszeres programozás fogalmainak, elveinek és gyakorlatának, a helyes programozási módszereknek és stílusnak géptől és nyelvtől független ismeretén van

Reméljük, hogy a versenyen indulók nagy része az informatikai módszerek kiváló alkalmazójává válik majd, de a versenyen természetesen nem várjuk el, hogy a versenyzők egyes szakterületek specialistái legyenek.

A szükséges ismeretek

Érdemes részletesebben megismerni azokat a témaköröket, amelyek ismeretét feltételezik a versenyfeladatok (az alábbiak a középiskolás korosztályúakra vonatkoznak):

  • Egy Neumann-elvű programozási nyelv elemei. Szintaxisábrák, BNF-jelölés. Strukturált vezérlési szerkezetek: felsorolás (szekvencia), választás (elágazás), ismétlés (ciklus), rekurzió.
  • Adattípusok: egész, valós, logikai, karakter, szöveg. Összetett adatok: tömb, halmaz, rekord, lista, verem, sor, fa, gráf, állomány stb. Láncolt ábrázolás.
  • Fölülről lefelé haladó programozás lépésenkénti finomítással. Programok élesztése, tesztelése, hatékonysági megfontolások.
  • Számábrázolás bináris, oktális, decimális, hexadecimális számrendszerben. Átalakítások, alapműveletek. Fixpontos és lebegőpontos ábrázolás. Pontosság, túlcsordulás.
  • Boole-algebrai és matematikai logikai alapismeretek.
  • Programozási típusalgoritmusok. Pl. rendezések, keresések, megszámolás, összegzés, maximumkiválasztás, kiválogatás, stb.
  • Szövegfeldolgozási algoritmusok: tömörítés, keresés.
  • Gráfalgoritmusok, gráfbejárás, fabejárás.
  • Dinamikus programozás, mohó algoritmusok, kombinatorikus és geometriai algoritmusok.

A fentiek az általános iskoláskorúak számára:

  • Egy Neumann-elvű programozási nyelv egyszerűbb elemei. Strukturált vezérlési szerkezetek: felsorolás (szekvencia), választás (elágazás), ismétlés (ciklus).
  • Adattípusok: egész, valós, logikai, karakter, szöveg. Összetett adat: tömb, halmaz.
  • Fölülről lefelé haladó programozás lépésenkénti finomítással. Programok élesztése, tesztelése, hatékonysági megfontolások.
  • Számábrázolás bináris, decimális számrendszerben. Alapműveletek. Pontosság, túlcsordulás.
  • Boole-algebrai és matematikai logikai alapismeretek.
  • Programozási típusalgoritmusok. Pl. rendezések, keresések, megszámolás, összegzés, maximumkiválasztás, kiválogatás, stb.

Ajánlott irodalom

A felkészülés megkönnyítésére a versenybizottság a következő könyveket ajánlja a versenyzők figyelmébe:

A. Alapvető számítástechnikai és programozási ismeretek

A1. T.H. Cormen et al.: Algoritmusok, Műszaki Könyvkiadó, 1997

A2. Rónyai Lajos, Ivanyos Gábor, Szabó Réka: Algoritmusok, TYPOTEX, 1999

A3. Juhász Tibor, Kiss Zsolt: Programozási ismeretek (http://www.muszakikiado.hu)

B. Nyelvek

B1. Bjarne Stroustrup: A C++ programozási nyelv, Kiskapu Kft. 2001.

B2. Dusza Árpád: Algoritmusok Pascal nyelven, 2005

B3. Farkas Csaba: A programozás alapjai Visual Basicben, Jedlik Oktatási Stúdió, 2009

B4. Reiter István: C# programozás lépésről-lépésre, Jedlik Oktatási Stúdió 2012

C. Példatárak

C1. Programozási feladatok I-II., Kossuth Kiadó, Budapest, 1997

C2. Zsakó László: Programozási versenyfeladatok tára (1985-1994), NJSzT, Budapest, 2002

C3. Zsakó László: Programozási versenyfeladatok tára (1995-1999), NJSzT, Budapest, 2005

C4 Zsakó László: Programozási versenyfeladatok tára (2000-2004), NJSzT, Budapest, 2007

C5 Horváth Gyula - Zsakó László: Programozási versenyfeladatok tára (2005-2009), NJSzT, Budapest, 2010

C6 Szlávi Péter - Zsakó László: Programozási versenyfeladatok tára (2010-2014), NJSzT, Budapest, 2019

A verseny menete

A versennyel kapcsolatos aktuális tudnivalókat közzétesszük az NJSzT hírlevelében (Mi újság), továbbá a http://www.njszt.hu/, http://nemes.inf.elte.hu/ elektronikus faliújságon. Elektronikus levélben a legfrissebb tudnivalókról tájékoztatás kérhető a nemestihamer@inf.elte.hu címen is.

Szeptember elején az RVB-k iskoláinak igazgatóját felkérjük, hogy az iskola tanárai közül az előző évben résztvevő tanárokat, valamint az újonnan jelentkezőket támogassa az RVB-ben való munkában.

Szeptemberben az iskolák az ADAFOR-programon keresztül jelentkeznek az informatika OKTV-re.

Október közepéig az iskolák a nemestihamer@inf.elte.hu címre elektronikus levélben megírják az OVB-nek, hogy hány tanuló jelentkezik a versenyre, és ki a felelős a versenyért az iskolában. (A jelentkezés elfogadásáról visszajelzést küldünk.)

Októberben a felkért kollégák tanártársaikból, egyetemi és főiskolai oktatókról, volt tanítványaikból további tagokat toboroznak az RVB-kbe.

November elején az OVB, illetve az OH megküldi az iskoláknak az iskolai fordulóhoz a feladatlapokat és a kísérő anyagokat, továbbá annak az RVB-nek a címét, amelynek majd el kell küldeniük a legalább 40 pontra értékelt dolgozatokat.

Novemberben az INFO ÉRA konferencián (http://www.infoera.hu) szakmai megbeszélést tartunk a versenyről és a felkészülésről, felkészítésről.

November legvégéig kell továbbítani az iskolákból a legalább 40%-os dolgozatokat a területileg illetékes RVB-nek, illetve az OKTV-t az OH-nak.

December végéig az RVB-k értesítik a körzetükbe tartozó iskolákat arról, hogy versenyzőik közül kik jutottak tovább a regionális fordulóba.

Január közepéig az RVB-k az összes versenyző adatait megküldik az OVB-nek.

Február elejéig az OVB értesíti az iskolákat és az RVB-ket arról, hogy versenyzőik közül kik jutottak tovább az országos fordulóba.

Március elején az RVB-k regionális (megyei) eredményhirdetést tarthatnak a 2. forduló eredményei alapján.

Március közepén az OVB értesíti az iskolákat és az RVB-ket a helyezésekről. Az RVB-k értesíthetik az iskolákat a részletes eredményekről.

Márciusban és áprilisban az OVB olimpiai válogatóversenyt rendez Budapesten.

Májusban a Nemes Tihamér OITV döntőseinek az OVB országos eredményhirdetést tart Budapesten, az ELTE Neumann nap keretében.

Versenybizottságok

A regionális versenybizottságok

Minden megyében -Budapestet is beleértve - több RVB is lehet, de ezek egymással mindenben egyeztetnek, s a második forduló után közös regionális eredményt hirdetnek. Egy helységen belül -Budapestet kivéve - kijelöltünk egy elsődleges résztvevőt, akinek az OVB a leveleket küldi, s ő adja tovább azokat a város többi RVB-tagjának. Ha egy településen két vagy több iskola is fogad versenyzőket a regionális fordulóban, megoszthatják egymás között a versenyzőket (a) terület, (b) korcsoport szerint.

Baranya megye (BA)

Zipernowsky Károly Műszaki Szakközépiskola, Makány György (makany.gyorgy@gmail.com), Khín István (istvan@dus.sulinet.hu)

7622 Pécs, 48-as tér 2., tel. (72) 513-260

Bács-Kiskun megye, Baja (BKB)

Bajai III. Béla Gimnázium, Sziegl Hajnalka (szieglh@gmail.com), Braun Adrien, Lepres András (lepres51@gmail.com), Gottlieb Gábor, Szigethy Géza, Lepres Andrásné

6500 Baja, Szent Imre tér 5., tel. (79) 325-642, fax: 322-954

Az RVB-BKB további tagjai:

Szent László Általános Művelődési Központ, Bustya István

6500 Baja, Katona József u. 3., tel. (79) 523-770, fax. (79) 523-783

Békés megye (BE)

Békéscsabai SzC Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskolája és Kollégiuma, Kovács László (kola.kl@gmail.com), Tóth János (toth.jani@gmail,com)

5600 Békéscsaba, Irányi u. 3-5., tel. (20) 9260 288

Az RVB-BE további tagjai:

Rákóczi István Péter (ripeter@gmail.com)

Borsod-Abaúj Zemplén megye (BAZ)

Földes Ferenc Gimnázium, (RVBinfoBAZ@ffg.hu) Csató Endre (csatoe@ffg.hu), Takács Imre (itakacs@ffg.hu)

3525 Miskolc, Kelemen Didák utca 5., tel.: (46) 508-459

Budapest, Angyalföld (BAN)

Berzsenyi Dániel Gimnázium, Siegler Gábor (siegler.gabor@gmail.com), Kévés Rita (bdg.keves.rita@gmail.com)

1133 Budapest, Kárpát u. 49-53., tel. (1) 359-2205

Budapest, ELTE Trefort (BET)

ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium, Farkas Csaba(farkas.csaba@trefort.elte.hu)

1088 Budapest, Trefort utca 8., tel: 06-1-4604463

Budapest koordináció

Jeneiné Horváth Kinga (jhkinga@gmail.com; A budapesti dolgozatok beküldési címe: jhknemes@gmail.com)

Budapest, Óbuda (BO)

Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium, Tassy Gergely (tassyg@gmail.com), Tóth Tamás (totyarulez@gmail.com), Sztojcsevné Fekete Mária (szfmari@gmail.com), Szlovák Miklós (szlovak.miklos@verespg.hu)

1039 Budapest, III. Csobánka tér 7., tel: 243-2710

Budapest, Zugló (BZ)

Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Neumann János Informatikai Technikum, Stéberné Urbán Anna (urban.anna@njszg.hu), Szakály Zoltán (szakaly.zoltan@njszg.hu), Menyhárt Erika (menyhart.erika@njszg.hu)

1144 Budapest, Kerepesi út 124., tel. (70) 5021256

Csongrád megye (CS)

SzTE Ságvári Endre Gimnázium és Általános Iskola, Bíró Zsolt (Biro_Zs@gyakg.u-szeged.hu)

6722 Szeged, Szentháromság u. 2., tel (62) 544-000/3371, fax: 544-350

Az RVB-CS további tagjai:

Radnóti Miklós Gimnázium, Ábrahám Ferenc Gábor (Afg@rmg.edu.hu), Dr. Kelemen András Félix (kelemen@jgypk.u-szeged.hu)

6720 Szeged, Tisza Lajos krt. 6-8., tel. (62) 450-673

Fejér megye (FE)

Teleki Blanka Gimnázium, Tobak Mária (egyedmari@gmail.com) , Szücs István (szucs@fejer-hvk.hu)

8000 Székesfehérvár, Budai út 7., tel. (22) 506-162, fax: 505-472

Győr-Moson-Sopron megye (GSM)

Győri SZC Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnázium, Márton Csaba (marcsa@baksagimi.hu), Ács Kurucz László

9024 Győr, Örkény István u. 8-10., tel., fax: (96) 431-548, 431-116

Hajdú-Bihar megye (HB)

Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium, Simon Gyula(sgy@fmg.hu), Kiszely Ildikó Piroska (kiszelyildikopiroska@fmg.hu)

4025 Debrecen, Hatvan u. 44., tel. (52) 413-758

Heves megye (HE)

Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium, Nemcsik János (Nemcsikj@nejanet.hu), Busi Lajos, Zentai Péter, Erki Gábor, Macsinka Gábor

3300 Eger, Rákóczi u. 48., tel. (36) 320-855, fax: 325-311

Az RVB-HE további tagjai:

Eszterházy Károly Egyetem, Dr. Király Sándor (ksanyi@aries.ektf.hu), Koczka Ferenc

Jász-Nagykun-Szolnok megye (JNS)

Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium, Baloghné Tugyi Mária (baloghnetm@gmail.com)

5000 Szolnok, Tiszaparti sétány 4/a., tel. 30/573-2578

Az RVB-JNS további tagjai:

Varga Katalin Gimnázium, Kiss László (kissl@pr.hu)

5000 Szolnok, Szabadság tér 6., tel. 20/951-7912

Verseghy Ferenc Gimnázium, Tekse Marianna (teksemarianna@gmail.com)

5000 Szolnok, Tiszapark 1.

Komárom-Esztergom megye (KE)

Bárdos László Gimnázium, Rajcsány Miklós (rmiklos1@gmail.com), Krcs Árpád (krcsarpad@gmail.com)

2803 Tatabánya, Gál István ltp. 701., fax/tel. (34) 311-749, 339-571

Nógrád megye (NO)

Nógrád Megyei Szakképzési Centrum Táncsics Mihály Technikum, Kovácsné Karácsony Éva (kokaeva@gmail.com), Szerző István (szerzo.istvan@gmai.com)

3100 Salgótarján, Május 1. út 58., tel. (32) 411-898, fax: (32) 417-248

Pest megye, Cegléd (PC)

Ceglédi Szakképzési Centrum Közgazdasági és Informatikai Technikum, Motyovszki Tibor (motyo@ckik.hu), Bethlendi Szabolcs, Imréné Lukácsi Ildikó (Ildi@ckik.hu), Gergely János, Imre Sándor, Megyesi Zoltán, Dr. Salamon József, Senkeiné Baranyai Judit, Szabó Emánuel, Szabó Dániel

2700 Cegléd, Kossuth Ferenc utca 32., tel.,fax: (53) 505-095, 505-090

Pest megye, Dunakeszi (PD)

Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium, Illés Zoltánné Ujvári Éva (nemes@dkrmg.hu), Lutter András (nemes@dkrmg.hu), Illés Zoltán

2120 Dunakeszi, Bazsanth Vince u. 10., tel. (27) 342-212

Pest megye, Vác (PV)

Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakgimnáziuma és Gimnáziuma, Gyombolai Ferenc(gyombolai.ferenc@boronkay.hu), Gyombolainé Cserny Zsuzsanna (cserny.zsuzsanna@boronkay.hu), Orgoványi József (orgovanyi.jozsef@boronkay.hu), Wiezl Csaba (wiezl.csaba@boronkay.hu).

2600 Vác, Németh László út 4-6., tel: (27) 317-077, .,fax: (27) 315-093

Somogy megye (SO)

Táncsics Mihály Gimnázium, Kovács Ágnes ( senorita.inesita@gmail.com, kovagi.tancsics@gmail.com), Biczóné Lengyel Beáta (biczo.bea@gmail.com), Kincses László (kincsesster@gmail.com), Raskoványi Miklós (raskovanyi@gmail.com)

7400 Kaposvár, Bajcsy-Zsilinszky u. 17., tel. (82) 512 128

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (SSB)

Komoróczy Tamás (szolarisz@gmail.com )
Nyíregyházi Szakképzési Centrum Széchenyi István Technikuma és Kollégiuma, Szabó Ákos (szaboakos2000@gmail.com), Dantesz Tamás (danteszt@gmail.com)

4400 Nyíregyháza, Városmajor u. 4., tel. (70) 1995 667

Az RVB-SSB további tagjai:

Nyíregyházi Vasvári Pál Gimnázium, Komoróczy Tamásné (kstunde@gmail.com), Komoróczy János (komoroczy65@gmail.com)

Tolna megye (TO)

Energetikai Technikum és Kollégium, Bezzegné Nikl Éva (bezzegne@eszi.hu), Kirr Ágnes (kirr@eszi.hu)

7030 Paks, Dózsa György út 95., tel. (75) 519-300, fax. (75) 414-282

Vas megye (VA)

VMSzC Puskás Tivadar Szakképző Iskola és Kollégium, Berzsenyi Kollégium, Bende Imre (bendei@berzsenyikoll-szhely.edu.hu)

9700 Szombathely, Ady Endre tér 2., tel. (94) 312-198

Az RVB-VA további tagjai:

Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum (KASZC) Herman Ottó Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, Spaits Sándor (spaits.sandor@hermanszombathely.hu)

9700 Szombathely, Ernusz K. u. 1., tel. (94) 512-429

Szent Gotthárd Általános Iskola és Gimnázium, Joó Tamás (jootamas73@gmail.com)

9970 Szentgotthárd, Széll Kálmán tér 2-4.Telefon: (94) 554-227

Veszprém megye (VE)

Pannon Egyetem Matematika Tanszék, Pozsgai Tamás (pozsgai.tamas@mik.uni-pannon.hu)

8200 Veszprém, Egyetem u. 10., tel.: (88) 624000/6106

Az RVB-VE további tagja:

Lovassy László Gimnázium, Báder Anikó, Szabó László, Pozsgainé Becze Boglárka

8200 Veszprém, Cserhát ltp. 11.

Medgyaszay István SZIGK, Boros Ágnes (Boros.Agnes@gmail.com)

8200 Veszprém, Tüzér út 42., tel.: (88) 560-675

Zala megye (ZA)

Zrínyi Miklós Gimnázium, Horváth Attila (HorvathA@zmgzeg.edu.hu), Kiss Zsolt (KZs@zmgzeg.edu.hu), Ipcsics Csilla (ipcsicscs@gmail.com)

8900 Zalaegerszeg, Rákóczi út 30., tel, fax: (92) 313-490

Zala megye, Nagykanizsa (ZAN)

Batthyány Lajos Gimnázium, Erdősné Németh Ágnes (erdosne@blg.hu), Kele Krisztián (kele.krisztian@blg.hu)

8800 Nagykanizsa, Rozgonyi u. 23. tel: (30)4024182

Erdély, Kolozsvár (ER)

EMT Kolozsvár, Horváth Erika(erika@emt.ro), Mészáros Cyntia

RO-3400 Kolozsvár, bdul. 21 Decembie 1989 nr. 116, C.P.1-140.,
tel. (+40-064) 194 042, fax (+40-064) 194 825

Sapientia-EMT, Kovács Lehel (klehel77@yahoo.com), Győrfi Ágnes (gyorfiagnes@ms.sapientia.ro)

Vajdaság, Zenta (ZE)

Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Bakos Tímea (bakos.timea82@gmail.com)

Posta utca 18., 24400 Zenta, Szerbia

Az országos versenybizottság

Az Országos Versenybizottság (OVB) egyetemi oktatókból, valamint olyan tanárokból áll, akik jelenleg közvetlenül nem érintettek a középiskolai oktatásban. Középiskolai tanár tagjaink olyan funkciókban szerepelnek, amelyek nem kapcsolódnak a verseny feladatsoraihoz.

Az OVB vesz részt nemzetközi versenyek előkészítésében, válogatóversenyek szervezésében és lebonyolításában. Az OVB és vezetőinek címe:

NJSzT OVB,
   Tel.: (1) 472-2730
   E-cím: nemestihamer@inf.elte.hu
Zsakó László, ELTE IK Média- és Oktatásinformatikai Tanszék
   Tel.: (1) 372-2500/8468
   E-cím: Zsako@caesar.elte.hu

Az OVB tagjai:

Zsakó László ELTE IK MOT Zsako@caesar.elte.hu
Bende Imre ELTE IK MOT beiraai@inf.elte.hu
Daiki Tennó ELTE IK MOT DT@inf.elte.hu
Horváth Győző ELTE IK MOT Gyozke@inf.elte.hu
Horváth Gyula ELTE IK MOT Horvath@inf.elte.hu
Menyhárt László ELTE IK MOT Menyhart@inf.elte.hu
Nikházy László ELTE IK MOT
Németh Zsolt ELTE IK NAT
Busa Máté ELTE IK
Csertán András ELTE IK
Deák Bence ELTE IK
Gáspár Attila ELTE TTK
Horcsin Bálint ELTE IK
Noszály Áron ELTE IK
Pőcze Barnabás ELTE IK
Varga Péter ELTE IK

Praktikus tudnivalók

Fontos "részletkérdések"

A regionális és az országos fordulóban a versenyzők azonosító kódot kapnak, amely a versenyzők feladatmegoldási könyvtárát azonosítja az online versenyrendszerben.

A megoldások forrásszövegét az online értékelő rendszerbe kell feltölteni, ahonnan a versenyző azonnal megkapja a megoldása értékelését. Több beküldés esetén a legmagasabb pontszámút vesszük figyelembe.

A megoldásprogramoknak a feladatspecifikációhoz pontosan kell igazodnia: a bemenő paraméterek nem térhetnek el a feladatban rögzítettektől sem formai, sem sorrendi és - természetesen - tartalmi szempontból sem; ugyanez vonatkozik a megjelenítendő eredményekre is. Az input helyességét nem kell ellenőrizni, azok mindig korrektek.

Az installált programnyelvi rendszernek az összes helyszínen mind a versenyek, mind az értékelés ideje alatt azonosaknak kell lenniük.

Támogatóink

A Nemes Tihamér verseny költségeit az NJSzT rendezvényeinek bevételeiből, pályázatokból, valamint az Emberi Erőforrások Minisztérium támogatásából fedezzük.

A Nemes Tihamér NPV és az Informatika OKTV programozás kategória győztesei

1986.
1-5. osztályosok: Erdei Zsolt Árpád Gimnázium, Budapest
1987.
1-5. osztályosok: Ertner Péter Kossuth Lajos Gimnázium, Nyíregyháza
1988.
1-5. osztályosok: Biczó Tibor Zrínyi Miklós Gimnázium, Zalaegerszeg
1989.
1-5. osztályosok: Szabó Dániel Árpád Gimnázium, Budapest
1990.
1-2. osztályosok: Késmárki Mátyás Katona József Gimnázium, Kecskemét
3-5. osztályosok: Günther Tamás Révai Miklós Gimnázium, Győr
1991.
1-2. osztályosok: Szász Olivér Berzsenyi Dániel Gimnázium, Budapest
3-5. osztályosok: Kiss Róbert Révai Miklós Gimnázium, Győr
1992.
1-2. osztályosok: Birszki Bálint Ipari Szakközépiskola, Vác
3-5. osztályosok: Kiss Róbert Révai Miklós Gimnázium, Győr
1993.
1-2. osztályosok: Ali György Neumann János Szakközépiskola, Eger
3-5. osztályosok: Papp Zsombor
Valkó László
Zrínyi Miklós Gimnázium, Zalaegerszeg
Karinthy Frigyes Gimnázium, Budapest
1994.
1-2. osztályosok: Pósta Zoltán Leővey Klára Gimnázium, Budapest
3-5. osztályosok: Blahut György Gábor Szent István Gimnázium, Budapest
1995.
5-8. osztályosok: Felföldi Zsolt Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
9-10. osztályosok: Elek Róbert Kalmár László Szakközépiskola, Budapest
11-13. osztályosok: Kovács Gábor Zsolt Lovassy László Gimnázium, Veszprém
1996.
5-8. osztályosok: Nepusz Tamás Teleki Blanka Gimnázium, Székesfehérvár
9-10. osztályosok: Nagy András Leőwey Klára Gimnázium, Pécs
11-13. osztályosok: Noll János Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
1997.
5-8. osztályosok: Rokob András Szilágyi Dezső Általános Iskola, Miskolc
9-10. osztályosok: Felföldi Zsolt Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
11-13. osztályosok: Ujhelyi Gábor Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
1998.
5-8. osztályosok: Micskó Viktor Lengyel József Gimnázium, Oroszlány
9-10. osztályosok: Rokob András Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
11-13. osztályosok: Szabó Viktor Leővey Klára Gimnázium, Budapest
1999.
5-8. osztályosok: Ritzinger Péter
Dézsi Richárd
Apor Vilmos Iskolaközpont, Győr
Baksay Sándor Ref. Gimn., Kunszentmiklós
9-10. osztályosok: Erdélyi Róbert Bibó István Gimnázium, Kiskunhalas
11-13. osztályosok: Rácz Balázs Veres Péter Gimnázium, Budapest
2000.
5-8. osztályosok: Ritzinger Péter
Sztupák Szilárd
Apor Vilmos Iskolaközpont, Győr
Herman Ottó Gimnázium, Miskolc
9-10. osztályosok: Pallos Péter Fazekas Gimnázium, Budapest
11-13. osztályosok: Rokob András Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
2001.
5-8. osztályosok: Acsai Péter Petőfi Sándor Általános Iskola, Nagykőrös
9-10. osztályosok: Csóka Endre
Pelládi Gábor
Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
11-13. osztályosok: Novák Ádám Neumann János SzKI és Gimnázium, Eger
2002.
5-8. osztályosok: Acsai Péter Petőfi Sándor Általános Iskola, Nagykőrös
9-10. osztályosok: Sztupák Szilárd Herman Ottó Gimnázium, Miskolc
11-13. osztályosok: Pelládi Gábor Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
2003.
5-8. osztályosok: Vincze János Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
9-10. osztályosok: Láda Ákos
Stippinger Marcell
Radnóti Miklós Gimnázium, Dunakeszi
Széchenyi István Gimnázium, Sopron
11-13. osztályosok: Móra Péter Deák Ferenc Gimnázium és Szakközépiskola, Jászárokszállás
2004.
5-8. osztályosok: Nagy Gergely
Szárnyas Gábor
Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
Bólyai János Általános Iskola és Gimnázium, Szombathely
9-10. osztályosok: Vincze János Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
11-13. osztályosok: Fehér Gábor Berzsenyi Dániel Gimnázium, Budapest
2005.
5-8. osztályosok: Gévay Gábor Táltos Tehetséggondozó Ált. Isk., Szeged
9-10. osztályosok: Vincze János Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
11-13. osztályosok: Torma Róbert Berzsenyi Dániel Gimnázium, Budapest
2006.
5-8. osztályosok: Hegedűs Tamás Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
9-10. osztályosok: Szalkai Balázs Lovassy László Gimnázium, Veszprém
11-13. osztályosok: Ludányi Ákos Neumann János Középiskola és Kollégium, Eger
2007.
5-8. osztályosok: Miglász Dániel Bárdos László Gimnázium, Tatabánya
9-10. osztályosok: Csikota Balázs Szent Benedek Ált. Isk. és Gimn., Budapest
11-13. osztályosok: Szalkai Balázs Lovassy László Gimnázium, Veszprém
2008.
5-8. osztályosok: Kővágó Zoltán
Kovács Gábor Ferenc
Tilk Bence
Adrián Patrik
Szent István Gimnázium, Budapest
Árpád Gimnázium, Tatabánya
Balassi Bálint Általános Iskola, Eger
Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
9-10. osztályosok: Turi Zsolt Neumann János Számítástech. SzKI, Budapest
11-13. osztályosok: Szalkai Balázs Lovassy László Gimnázium, Veszprém
2009.
5-8. osztályosok: Weisz Gellért Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
9-10. osztályosok: Adrián Patrik Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
11-13. osztályosok: Danka Miklós András Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
2010.
5-8. osztályosok: Szabó Bence Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
9-10. osztályosok: Mezei Balázs Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
11-13. osztályosok: Hegedűs Tamás Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
2011.
5-8. osztályosok: Alexy Marcell
Weisz Ambrus
Juhász Gyula Általános Iskola, Vác
Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
9-10. osztályosok: Szabó Attila Leőwey Klára Gimnázium, Pécs
11-13. osztályosok: Szenczi Zoltán Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
2012.
5-8. osztályosok: Alexy Marcell Juhász Gyula Általános Iskola, Vác
9-10. osztályosok: Székely Szilveszter Neumann János Középisk. és Koll., Eger
11-13. osztályosok: Szenczi Zoltán Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
2013.
5-8. osztályosok: Almási Nóra Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
9-10. osztályosok: Leitereg Miklós Veres Péter Gimnázium, Budapest
11-13. osztályosok: Weisz Gellért Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
2014.
5-8. osztályosok: Gáspár Attila Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
9-10. osztályosok: Hornák Bence Berzsenyi Dániel Gimnázium, Budapest
11-13. osztályosok: Nagy Vendel Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
2015.
5-8. osztályosok: Deák Bence Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
9-10. osztályosok: Gáspár Attila
Almási Nóra
Baran Zsuzsanna
Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
11-13. osztályosok: Erdős Márton Batthyány Lajos Gimnázium, Nagykanizsa
2016.
5-8. osztályosok: Noszály Áron Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
9-10. osztályosok: Csertán András Batthyány Lajos Gimnázium, Nagykanizsa
11-13. osztályosok: Erdős Márton Batthyány Lajos Gimnázium, Nagykanizsa
2017.
5-8. osztályosok: Görömbey László Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
9-10. osztályosok: Kiss Gergely
Noszály Áron
Vári-Kakas Andor
Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
11-13. osztályosok: Busa Máté
Radnai László
Batthyány Lajos Gimnázium, Nagykanizsa
Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium, Budapest
2018.
5-8. osztályosok: Székely Milán Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium, Budapest
9-10. osztályosok: Molnár Bálint Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
11-13. osztályosok: Janzer Orsolya Lili
Gáspár Attila
Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
2019.
5-8. osztályosok: Székely Milán Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium, Budapest
9-10. osztályosok: Varga Péter Óbudai Árpád Gimnázium, Budapest
11-13. osztályosok: Tóth Balázs
Noszály Áron
Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
2020.
5-8. osztályosok: Fazokán Marcell Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
9-10. osztályosok: Németh Márton Tamás Batthyány Lajos Gimnázium, Nagykanizsa
11-13. osztályosok: Tóth Balázs
Varga Péter
Noszály Áron
Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
Óbudai Árpád Gimnázium, Budapest
Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
2021.
5-8. osztályosok: Czanik Pál Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
9-10. osztályosok: Németh Márton Tamás Batthyány Lajos Gimnázium, Nagykanizsa
11-13. osztályosok: Horcsin Bálint Németh László Gimnázium, Budapest
2022.
5-8. osztályosok: Sarusi-Kis Balázs ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium, Budapest
9-10. osztályosok: Fülöp Máté Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium, Budapest
11-13. osztályosok: Németh Márton Tamás Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
2023.
5-8. osztályosok: Sánta Gergely Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest
9-10. osztályosok: Görömbey Tamás
Molnár István Ádám
Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen
Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
11-13. osztályosok: Németh Márton Tamás Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest

Nemes Tihamér (1895 - 1960)

Neve szinte valamennyi számítástechnikát tanuló diák előtt ismert: az ő nevét viseli a hagyományosan évente megrendezésre kerülő egyik országos középiskolai számítástechnikai tanulmányi verseny. De mit tudunk róla valójában?

Nemes Tihamér Budapesten született 1895. április 29-én. Oklevelét is itt szerezte 1917-ben. 1921-ben a Telefon Hírmondónál, 1929-től a Postakísérleti Állomáson dolgozott. 1930-ban szabadalmaztatta elektronikus "éter"-orgonáját, melynek egy oktávját el is készítette. Színes televíziós rendszerekkel már a '30-as évek közepén foglalkozott. Az emberi szervezet és a gépi szerkezet közös vonásait kutatva 1935-ben feltalált egy betűolvasó és egy beszédíró gépet. Ennek kapcsán alaposan tanulmányozta Kempelen beszélőgépét. Még ma is igen érdekes megközelítéseket tartalmaz e kutatásaival foglalkozó munkássága, a hangfelismerés és rögzítés előfutáraként tekinthető.

1944-ben járógép találmányával keltett feltűnést. 1949-ben megjelent tanulmányában az elektronikus számítógépek elve alapján a kétlépéses sakkfeladványok mechanikus megfejtését tárgyalta és gépének rajzát közölte. Ez a szerkezet is megelőzte korát, sajnos nem volt megépíthető.

1950-ben a Távközlési Kutató Intézet tudományos munkatársa lett. 1952-ben a Beloiannisz Híradástechnikai Gyárban dolgozott, 1953-ban igazgatói állását feladva a Postakísérleti Állomáson részt vett az első magyar televíziós kép- és hangadó berendezés létrehozásában. Ennek keretében dolgozta ki a 625 soros "flying-spot" filmközvetítő egységet saját találmányú kettős optikai rendszerével. Ezután a Magyar Televíziónál dolgozott 1957-ig. Külön érdemes kiemelnünk, hogy mint postamérnök, az egyike volt azoknak a mérnököknek, akik a magyar televíziózást megteremtették.

Magát gépészmérnöknek vallotta. Műszaki tudományok doktorává avatták 1957-ben. Sokan feltalálónak, mások a kibernetika egyik hazai úttörőjének, rendszerezőjének tartják. A neuron hálózatok, műállatok, játszógépek, a műsúrlódás, a műfigyelem, az alkotógépek, a műöntudat kutatója volt, ami jelzi, hogy emberivé kívánta tenni a mechanikus szerkezeteket, hogy azokat az emberek emberi módon használhassák.

Az emberi cselekvés és gondolkodás megismerését mérnöki módszerekkel, szerkezeti elemekkel, áramkörökkel közelítette meg. Az emberi test alapos megfigyelése során alakította ki a beszédíró és a lépkedő gépét, ami egyfajta idegműködési modell is. Rendkívül színes, szellemes és bölcs egyénisége sugárzott belőle mind a magánbeszélgetések, mind az előadásai során. Művészi ihletettségét jelzi, hogy rajzait, karikatúráit a kollégái is kedvelték. A tudást tisztelte, ezért metsző humorral lépett fel a tudatos butítás ellen.

ugrás a lap tetejére